Тема глобалізації доволі складна та має багато аспектів. Хочемо чи ні, але ми всі беремо участь в процесі глобалізації вже не перше десятиріччя. Наприкінці минулого сторіччя глобалізація стала топовою темою, що обговорювалася та продовжує обговорюватись провідними науковцями та мислителями світу. Найбільш широко дискусія точиться саме навколо економічної глобалізація. Об’єднання світу в єдину зону, в якій вільно переміщується інформаційний ресурс, капітал, робоча сила, й головне – товари та послуги – ось до чого невпинно рухається світ. Проблематика цього питання стосується кожного з нас, тому, на мою думку, потрібно розуміти ці процеси хоча б на найпростішому рівні.

            Джерела глобалізації доволі різноманітні. Головним чином, глобалізація відбувається через невпинний науково-технічний прогрес, зокрема розвитку каналів комунікації та інтернету. Завдяки прогресу комунікаційні бар’єри між державами поступово зникають: ми маємо змогу отримувати інформацію майже з будь-якої точки планети; моментально дізнаватися про новини, відразу після події; дивитися трансляції наживо з різних кутків планети. Не менш важливими є нові можливості для навчання – зараз ми маємо змогу отримувати освітню інформацію з різноманітних джерел, до того ж багато з можливостей є безкоштовними.

            Іншою основою для глобалізації є світова торгівля.Процеси лібералізації економіки в більшості країн світу суттєво знизили мита, податки та інші тарифи на товари та послуги з-за кордону. Окрім того, активно розвиваються та розширюються міжнародні торгівельні організації, що також спрощують міжнародний товарообіг. На цьому ґрунтується й інше джерело економічної глобалізації – транснаціоналізація. Бурхливий розвиток транснаціональних компаній продовжується вже не одне десятиліття. Вони активно захоплюють фінансовий, інформаційний та інші ринки. Завдяки цьому економіка стає все більш глобальною.

            Величезну роль у розгортанні економічної глобалізації зіграли падіння комуністичних режимів та відхід від планової економіки в абсолютній більшості країн світу. Десятки країн були залучені до світової економіки, почались процеси об’єднання культурних та інформаційних ринків. З часом, глобалізаційні процеси призведуть до становлення повної однорідності світового ринку; англійська мова остаточно закріпиться як мова міжнародного бізнес-спілкування.

 

Плюси глобалізації економіки

                       Конкуренція - це завжди добре. А міжнародна конкуренція ­­– ще краще. Конкуренція на міжнародному рівні не тільки виступає як стимулятор виробництва та покращення якості виробництва. Вона стимулює відмирання дотаційних та технічно відсталих галузей на національному рівні різних країн. Простіше кажучи, міжнародна конкуренція змушує країни "перепрофілюватися", відходити від застарілих виробництв, що по різним причинам не має сенсу чи можливості модернізувати; шукати нові шляхи, відкривати нові галузі і, зрештою, – рухатись до прогресу.

            Хоча глобалізація і породила такі негативні явища як світові економічні кризи, з іншого боку, вона дозволяє менш критично відбуватися економічним кризам в окремих країнах. Світові регуляційні механізми дозволяють зменшити негативні наслідки за умови виникнення економічної кризи в окремо взятій країні. Світові ресурси, як то міжнародні кредити та інвестиції, допомагають вирішити проблеми національних економік.

            Надважливим плюсом глобалізації є розповсюдження надсучасних технології та їх доступність для більшості країн світу. В свою чергу, впровадження надсучасних технологій сприяє суттєвому зростанню ефективності виробництва, його розростанню, залученню нових фахівців. Більше того, країни, що розвиваються, отримують змогу наздогнати розвинені країни за економічнім рівнем, за умови грамотного підходу до залучення інвестицій та економічної політики в цілому. Звичайно, цей список позитивних трендів від ефекту глобалізації економіки не є вичерпним, я лише спробував сформулювати основні.

 

Мінуси глобалізації економіки          

            Мінуси глобалізації тісно перетинаються з її плюсами. Світова конкуренція та невпинний прогрес знищує цілі галузі. І ті галузі, що не отримують інвестицій та притоку свіжої робочої сили, можуть бути дуже потрібними у стратегічному плані чи для національних інтересів. Таким галузям потрібен час та фінансування, щоб модернізуватися, але єдине на що вони можуть розраховувати - дотації з боку держави. В деяких випадках втрата таких галузей може нанести велику шкоду національній економіці, суттєві зміни до господарської структури країни та зникненню великої кількості робочих місць.

            Інший негативний тренд, що відбувається в умовах глобалізації економіки - це процес деіндустріалізації. Сфера послуг починає все більше домінувати на світовому ринку, відтісняючи виробничі галузі. Багатьом людям доводиться змінювати кваліфікацію та переходити до інших галузей, через зникнення запиту на їх фах. Це перетікає в ще одну проблему – створення величезної прірви між кваліфікованою і некваліфікованою робочою силою. Якщо заробітна плата кваліфікованих працівників постійно зростає, то некваліфіковані працівники отримують копійки або взагалі стають безробітними.

            Третя проблема, що вже не перший рік турбує провідних науковців та громадських діячів світу –  негативний вплив глобалізації на екосистему планети. Надмірне використання природних ресурсів та забруднення поступово руйнує нашу екосистему, що матиме важки наслідки для всіх сфер життя людства, в тому числі економічного. Але є і протилежний бік монети – сам глобалізаційний процес допомагає світовим урядам віднайти консенсус в цьому питанні та, зрештою, перейти на куди більш екологічні засоби виробництва.

            Підсумовуючи, хочеться зауважити, що процеси глобалізації неминучі та несуть за собою як позитивні, так і негативні зміни. Утім, як і будь-які зміни. Нам всім потрібно адаптуватись до нових реалій та інтегруватися в світ, віднаходити нові можливості, користуватися ними та сміливо зустрічати майбутнє вже сьогодні.

Андрій Доценко

 

Коментарі

Изображение
Робер Герцог:"Жодних нових зобов'язань і обмежень".
23.08.2018
Професор Страсбурзького університету, експерт Ради Європи Робер Герцог... Подробнее...
Изображение
Андрій Доценко, керівник компанії Sky Building: "Моно-міста, як спадок від СРСР"
29.11.2017
У спадщину від Радянського Союзу нам дісталося багато населених пунктів, які... Подробнее...
Изображение
Світлана Теуш: "Сонячна енергетика в Україні є досить привабливою"
03.11.2017
1.      Вітаю. Темою вашого виступу на конференції «Solar Energy Ukraine... Подробнее...
Изображение
Бернард Юкер: "Ви не можете планувати кар'єру"
14.07.2017
Після 37 років роботи в компанії АББ, Бернард Юкер планує піти у відставку. Він був... Подробнее...

Новини у фотографіях 

Партнери

 

Контакти

 

 

 Інформаційна агенція "Бізреліз" (Bizreliz)

 КИЇВ - ПОЛТАВА

 e-mail: biz@bizreliz.com

e-mail: bizreliz@ukr.net

 e-mail: bizreliz@gmail.com

Copyright © 2010. Бізреліз    Усі права захищені