Розмови про скасування депутатської недоторканності в Україні ведуться ще з 90-х років, багато хто переконаний, що саме недоторканність народних депутатів – це одна з найважливіших причин, що заважають нашій державі розвиватися, тому вимагають її скасувати.Чому так? В нашій державі, на жаль, вже давно вкорінений образ депутата як корупціонера, асоціальної особи, що не поважає закон та використовує його заради власної вигоди, про що свідчать дані 2000 року, коли 89% виборців на всеукраїнському референдумі проголосували за скасування недоторканості депутатів. Особливо ситуація загострилась після Майдану, коли викрилися численні зловживання депутатів своїми привілеями та навіть їх злочини. То ж тема зняття недоторканості знову у всіх на слуху, але давайте розглянемо більш детально, яка ситуація з депутатською недоторканістю в інших державах, та що робити нам.

Історія виникнення

Якщо поглянути в історію, то перші згадки про надання особливого, привілейованого статусу можновладцям можна знайти у XIVстолітті у  Великобританії. Палата громад англійського парламенту видала білль, в якому йшлося про неприпустиму поведінку короля Річарда Другого. Томаса Хексі, автора цього документу, згодом засудили до страти. Через значний тиск Палати громад перед депутатом перепросили і не виконали вирок. Саме ця подія підштовхнула переглянути права парламентарів.Однак власне недоторканність у сучасному розумінні була законодавчо закріплена пізніше, у 1689 році, у Біллі про права англійського парламенту. Тоді це зробили для того, аби захистити парламентарів від політичних переслідувань.

Як це працює?

Важливо зазначити, що умовно імунітет представників влади буває двох видів: власне захист останніх від притягнення до кримінальної та\або адміністративної відповідальності без згоди того чи іншого органу влади та захист від переслідування за голосування, вираження поглядів, висловів під час виконання посадових обов’язків. Останній має назву «індемнітет» (від лат. «захист від шкоди»), але в законодавстві України чомусь  всі ці види охоплюються загальним терміном «недоторканість». В Європі більшість національних правничих систем надають подвійний захист для членів парламенту:Політичний -відсутність відповідальності за голосування, вираження поглядів, думок під час виконання своїх професійних обов’язків (non-liability). Ця категорія зазвичай називається "звільненням від відповідальності" та представляє різновид свободи висловлювань. Кримінальний - заборона переслідування, арешту, проведення слідчих дій щодо члена парламенту без згоди парламенту (inviolability). Цей аспект імунітету є більш суперечливим, оскільки несе в собі ризик того, що посадовці можуть скористатися цим захистом для протизаконної діяльності. Законодавці Великобританії, Данії, Греції, Ізраїлю, Італії, Турції не можуть бути заарештовані або судимі протягом строку свого мандату. Обмежують імунітет в  Австралії, Новій Зеландії, Індії, а в США недоторканість не діє, якщо депутат скоїв злочин, включаючи злочини корупційного спектру.           

Як це працює в Україні?

Недоторканність для українських депутатів передбачає 80-та стаття Конституції. Завдяки їй українські парламентарі захищені абсолютно, адже українська недоторканність включає в себе як імунітет так й індемнітет. Через це реально притягнути до кримінальної відповідальності українського парламентаря майже неможливо. Звісно, механізм позбавлення імунітету існує, однак зробити це непросто.На те, щоб арештувати, обшукати особисті речі нардепа, прослухати його розмови, потрібна згода парламенту.На практиці це означає, що навіть, якщо парламент дасть дозвіл на арешт нардепа за запитом слідчих органів, підозрюваний може просто залишити країну напередодні голосування.

Потрібно чи не потрібно знімати?

Та чи є імунітет абсолютним злом і чи потрібно негайно його відмінити, змінивши тим самим Конституцію України?Венеційська комісіяза демократію через право у своємувисновку  від19 червня2015рокунаписала, щовважає, щостан верховенства правана сьогоднівУкраїне ще не дозволяєповністювідмінитидепутатськунедоторканість. Таким чином, Комісія рекомендуєввестиіншімеханізми, якіможутьзапобігтивтручаннюудіяльність парламентуіу тойже час сприяти  боротьбізкорупцією. Але  не все так однозначно, є й інші точки зору на цю проблему: народний депутат Мустафа Найєм вважає, що тільки скасування недоторканності змусить депутатів створити нормальні ограни влади, а  доцент кафедри політології ЛНУ Сергій Різник переконаний, що захист депутата від притягнення до кримінальної відповідальності без згоди парламенту – явище взагалі неприпустиме.

  Андрій Доценко      

          

 

Коментарі

Изображение
Робер Герцог:"Жодних нових зобов'язань і обмежень".
23.08.2018
Професор Страсбурзького університету, експерт Ради Європи Робер Герцог... Подробнее...
Изображение
Андрій Доценко, керівник компанії Sky Building: "Моно-міста, як спадок від СРСР"
29.11.2017
У спадщину від Радянського Союзу нам дісталося багато населених пунктів, які... Подробнее...
Изображение
Світлана Теуш: "Сонячна енергетика в Україні є досить привабливою"
03.11.2017
1.      Вітаю. Темою вашого виступу на конференції «Solar Energy Ukraine... Подробнее...
Изображение
Бернард Юкер: "Ви не можете планувати кар'єру"
14.07.2017
Після 37 років роботи в компанії АББ, Бернард Юкер планує піти у відставку. Він був... Подробнее...

Новини у фотографіях 

Партнери

 

Контакти

 

 

 Інформаційна агенція "Бізреліз" (Bizreliz)

 КИЇВ - ПОЛТАВА

 e-mail: biz@bizreliz.com

e-mail: bizreliz@ukr.net

 e-mail: bizreliz@gmail.com

Copyright © 2010. Бізреліз    Усі права захищені