21 листопада у багатьох країнах світу відзначається Всесвітній день боротьби з хронічним обструктивним захворюванням легень (ХОЗЛ). У такий спосіб Глобальна ініціатива з хронічного обструктивного захворювання легень (Global Initiativefor Chronic Obstructive Lung Diseases, GOLD) прагне привернути увагу суспільства до одного з найбільш серйозних викликів, які стоять сьогодні перед світовою системою охорони здоров’я.

Всесвітній день боротьби з ХОЗЛ покликаний підвищити обізнаність населення та медичних працівників про захворювання, його симптоми та терапію, а також покращити якість медичної допомоги пацієнтам з ХОЗЛ і підкреслити важливу роль у системі профілактики захворювання своєчасної діагностики. Цього року ключовою тезою просвітницької кампанії стало гасло: «Ніколи не рано, ніколи не пізно», а офіційним хештегом – #LiveEveryBreath («Живи кожним подихом»). Такі повідомлення мають на меті поширення в суспільстві інформації про те, що за умови правильної підтримки пацієнти з ХОЗЛ живуть повноцінним життям. Важливо знайти індивідуальний підхід до лікування та спостереження за пацієнтом в кожному окремому випадку, оскільки хронічне обструктивне захворювання легень має різний вплив на різних людей. 

Сьогодні ХОЗЛ є однією з головних причин розвитку хронічних захворювань, інвалідизації та смертності в усьому світі і віднесене до глобальних загроз здоров’ю людства. У 2015 році хронічне обструктивне захворювання легень займало друге місце після ішемічної хвороби серця та інсульту у структурі причин смертності у світі, призвівши до 3,2 млн смертей. За даними результатів Дослідження глобального тягаря ХОЗЛ, у 2016 році розповсюдження ХОЗЛ у світі сягнуло 251 млн випадків. Разом із тим у Європейському респіраторному товаристві наголошують, що тільки в кожному четвертому випадку ХОЗЛ діагностується на ранніх стадіях, менше 6 % дорослого населення світу знають про наявність у них захворювання. За словами керівника Національного інституту фтизіатрії і пульмонології ім. Ф. Г. Яновського НАМН України, доктора медичних наук, професора, академіка Фещенка Ю.І., науковці прогнозують, що до 2020 року ХОЗЛ стане однією із п’яти найбільш розповсюджених причин інвалідності у світі, тоді як у 1990 році захворювання знаходилося на 12-му місці за цим показником.

За оцінками Національного інституту фтизіатрії і пульмонології, на ХОЗЛ страждає мінімум 7 % населення України, тобто близько 3 млн чоловік. Проте точної інформації про розповсюдженість захворювання немає, оскільки у країні відсутні дані офіційної статистики.

ХОЗЛ – захворювання, для якого характерне хронічне обмеження прохідності дихальних шляхів і, як наслідок, зниження функції легень. Патологія проявляється задишкою, хронічним кашлем, виділенням мокротиння. З часом симптоми посилюються і виникають загострення, які можуть тривати до кількох тижнів, обумовлюючи помітне зниження працездатності, потребу в невідкладній медичній допомозі та госпіталізації й у деяких випадках закінчуються смертю. Варто пам'ятати, що ХОЗЛ – це захворювання, яке супроводжується також порушеннями з боку серцево-судинної системи, розвитку остеопорозу, метаболічного синдрому і депресії, підвищує ризик розвитку раку легенів.

Серед причин розвитку захворювання найбільш значущим фактором є куріння, у тому числі пасивне. До факторів ризику також віднесені професійний пил і хімічні впливи, забруднення повітря у приміщеннях, які погано вентилюються під час приготування їжі та спалювання дров й іншої біомаси для обігріву помешкання. За інформацією Всесвітньої організації охорони здоров’я, кожна четверта передчасна смерть внаслідок ХОЗЛ серед дорослого населення у країнах із низьким і середнім рівнем доходу спричинена забрудненням повітря в домашніх господарствах. При цьому у жінок, які піддаються впливу диму у приміщенні, ризик розвитку захворювання зростає більш ніж удвічі у порівнянні з жінками, які живуть в оселях, де для опалення використовуються більш чисті види палива. У чоловіків вплив диму у приміщенні також майже вдвічі збільшує ризики ХОЗЛ.

Сьогодні існує ефективна терапія, яка сприяє зменшенню симптоматики, зниженню частоти і тяжкості нападів, позитивно впливає на загальний стан здоров'я і підвищує толерантність пацієнтів з ХОЗЛ до фізичних навантажень. Однак вкрай важливе значення має раннє виявлення захворювання, що дає можливість вчасно розпочати адекватне лікування і запобігти подальшому погіршенню функції легень.

Усвідомлюючи, що своєчасна діагностика, інформування пацієнтів про симптоми і належне лікування із застосуванням сучасних лікарських засобів дають змогу допомогти людям на всіх етапах захворювання почуватися краще і жити більш активним життям, компанія GSK – світовий лідер фармацевтичної галузі в респіраторному напрямку, який забезпечує високоякісними препаратами пацієнтів із ХОЗЛ та бронхіальною астмою у більш ніж 170 країнах – не тільки активно підтримує Всесвітній день боротьби з ХОЗЛ, але і є автором та ініціатором багатьох важливих заходів і програм, націлених на подолання тягаря хронічних респіраторних захворювань у світі.

Одним із важливих проектів стало проведення за підтримки GSK міжнародного епідеміологічного дослідження CORE (Chronic Obstructive REspiratory diseases in CIS countries, «Хронічні обструктивні респіраторні захворювання у країнах СНД»). Це перше дослідження такого масштабу, що вивчало розповсюдженість бронхообструктивних захворювань на території трьох країн СНД (в Україні, Казахстані та Азербайджані) серед дорослого населення. В Україні в дослідженні взяли участь 964 особи у віці старше 18 років.

За даними CORE, в Україні розповсюдженість ХОЗЛ, підтвердженого за допомогою спірометрії, склала 31,9 випадку на 1000 осіб, а вперше діагностованого (виявленого в ході дослідження) – 28,8 випадку на 1000 осіб. Виявлення значної кількості пацієнтів із ранніми стадіями ХОЗЛ, свідчать про низьку поінформованість українців про захворювання та необхідність звернення до лікаря, а також можуть вказувати на недостатню настороженість і несвоєчасну діагностику захворювання медиками.

Найбільша розповсюдженість ХОЗЛ спостерігалась у віковій групі 65 років і старше. Дослідження також підтвердило світові дані про те, що чоловіки хворіють частіше, а найбільш поширеними супутніми захворюваннями при ХОЗЛ в Україні є артеріальна гіпертензія, дисліпідемія, інші серцево-судинні захворювання і пневмонія в анамнезі. Показовим стало те, що істотним фактором ризику розвитку захворювання в Україні є туберкульоз, тоді як в Казахстані – паління і робота в умовах підвищеної запиленості, а в Азербайджані – паління.

Результати дослідження представили, зокрема, на І Національному конгресі пульмонологів, який відбувся в Києві в жовтні 2018 року. За підтримки компанії GSKу рамках даної науково-практичної конференції було проведено сателітний симпозіум «Патологія дихальних шляхів - широкі можливості терапії від компанії GSK», у якому взяли участь понад 350 спеціалістів охорони здоров’я, а більше 80 слухачів змогли долучитися до заходу завдяки онлайн-трансляції. Крім результатів дослідження CORE, учасникам симпозіуму було представлено дані про особливості та ефективність застосування сучасної терапії ХОЗЛ, засновані на рекомендаціях GOLD.

Одночасно з активною підтримкою науково-практичних заходів GSKініціює по всьому світу тематичні соціальні програми та підтримує державні і неурядові проекти задля покращення якості життя людей із бронхіальною астмою та хронічним обструктивним захворюванням легень. Так, уже понад 14 років в Україні реалізується довгостроковий соціальний проект «Оранж Кард», покликаний підвищити доступність ефективних лікарських засобів для терапії хронічних респіраторних захворювань, у тому числі ХОЗЛ. За програмою працюють понад 4000 аптек по всій країні (20 % аптек України).

Знаковою подією стало оновлення в 2018 році унікальної віртуальної наукової платформи Respiratory World, що створило умови для безплатного дистанційного навчання та підвищення кваліфікації пульмонологів і лікарів загальної практики в сфері діагностики, ведення і терапії респіраторних захворювань. На міжнародному інформаційно-освітньому ресурсі, створеному за підтримки компанії GSK, представлений досвід провідних світових експертів у сфері лікування респіраторних захворювань.

Уже понад 50 років GSK допомагає людству боротися з ХОЗЛ як шляхом забезпечення пацієнтів по всьому світу високоякісними інноваційними лікарськими засобами і покращення доступу людей до сучасної терапії, так і надаючи лікарям нову науково обґрунтовану інформацію щодо діагностики та лікування захворювання. У такий спосіб компанія робить свій внесок у зменшення тягаря ХОЗЛ у світі та подолання однієї із глобальних загроз здоров’ю людства.

 

 

 

Коментарі

Изображение
Робер Герцог:"Жодних нових зобов'язань і обмежень".
23.08.2018
Професор Страсбурзького університету, експерт Ради Європи Робер Герцог... Подробнее...
Изображение
Андрій Доценко, керівник компанії Sky Building: "Моно-міста, як спадок від СРСР"
29.11.2017
У спадщину від Радянського Союзу нам дісталося багато населених пунктів, які... Подробнее...
Изображение
Світлана Теуш: "Сонячна енергетика в Україні є досить привабливою"
03.11.2017
1.      Вітаю. Темою вашого виступу на конференції «Solar Energy Ukraine... Подробнее...
Изображение
Бернард Юкер: "Ви не можете планувати кар'єру"
14.07.2017
Після 37 років роботи в компанії АББ, Бернард Юкер планує піти у відставку. Він був... Подробнее...

Новини у фотографіях 

Партнери

 

Контакти

 

 

 Інформаційна агенція "Бізреліз" (Bizreliz)

 КИЇВ - ПОЛТАВА

 e-mail: biz@bizreliz.com

e-mail: bizreliz@ukr.net

 e-mail: bizreliz@gmail.com

Copyright © 2010. Бізреліз    Усі права захищені