Виплата пенсій переселенцям

15 листопада відбулась міжнародна конференція «Виплата пенсій внутрішньо переміщеним особам в Україні: як реалізувати конституційне право на пенсію?», яку провела канадська неурядова організація «Stabilization Support Services» у співпраці з комітетом Верховної Ради України з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення за підтримки Проекту USAID «Трансформація фінансового сектору».

У заході взяли участь посли іноземних держав, провідні міжнародні експерти з пенсійних питань, державні службовці, народні депутати та громадські активісти. Учасники дискутували про те, як в умовах збройного конфлікту та окупації частини території України забезпечити пенсійні права внутрішньо переміщених осіб.

Конференція стала дискусією за участі всіх сторін, зацікавлених у вирішенні проблеми відновлення соціальних прав переселенців. Перша сесія конференції була присвячена обговоренню поточних проблем з пенсійним забезпеченням внутрішньо переміщених осіб. Право на соціальний захист, право на пенсію – це конституційні права громадянина. І факт внутрішнього переміщення громадянина не може обмежувати ці його права.

«Пенсійне забезпечення – це частина суспільного договору. Внутрішньо переміщені особи не мають зазнавати дискримінації під час реалізації права на пенсію. Досить часто від політиків та керівників державних установ ми чуємо, що держава має ще жорсткіше контролювати та перевіряти переселенців. Нібито перевірки є засобом захисту ВПО. Міфи, які з 2014 року продовжують жити в суспільстві, виправдовують політику припинення виплат внутрішньо переміщеним особам. Однак, не існує жодного виправдання порушенню прав людей, які одними з перших постраждали від конфлікту та окупації на Донбасі і в Криму»,  зазначила Вершиніна, менеджерка програми «Радник з питань ВПО».

Наявні моделі вирішення проблем соціального забезпечення ВПО обговорили учасники другої сесії, присвяченої міжнародному досвіду у сфері пенсійного забезпечення переселенців. У результаті воєнного конфлікту та у зв’язку з неможливістю контролювати частини територій, з аналогічними проблемами зіткнулися, зокрема, уряди Грузії, Сербії, Молдови, Азербайджану, Кіпру, Вірменії.

«Міжнародне право передбачає, що ВПО не мають страждати від будь-якої дискримінації у реалізації їхнього права на пенсію», зазначила Брід Ні Грайнне, докторка філософії, старша дослідниця Інституту судочинства Університету Масарика.

Які механізми заповнення прогалин в діючому законодавстві України можуть допомогти у відновленні пенсійного забезпечення ВПО,  обговорили учасники третьої сесії.

«Тягар доведення у судовому порядку права на пенсію має бути знятий з ВПО, які і без того зазнали серйозних потрясінь. Остаточною крапкою у питанні законності припинення пенсійних виплат переселенцям поставив Верховний Суд рішенням у зразковій справі.  Вищу юридичну силу Конституції України, профільних законів та практики Європейського суду з прав людини над дискримінаційними нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів вже неодноразово доведено у судах різних інстанцій у питаннях нарахування та виплати пенсій переселенцям та мешканцям окупованих територій. Тож вирішальний крок, за Урядом від якого очікують виваженої та орієнтованої в першу чергу на людину політики щодо пенсіонерів»,  підкреслила Дарина Толкач, координаторка з адвокації БФ «Право на захист».

Порушення прав переселенців та мешканців окупованих територій завдає шкоди репутації України на міжнародній арені.

«Ми закликаємо Уряд України надати усім громадянам України рівний доступ до пенсій незалежно від місця проживання чи реєстрації як ВПО. Розірвавши залежність пенсій від реєстрації як ВПО, держава забезпечить можливість реалізації права на пенсію для всіх осіб, які постійно проживають на неконтрольованій території та мають право отримувати пенсію на контрольованій території через українські банки без непотрібних перепон. Розірвання зв’язку між доступом до пенсій та реєстрацією як ВПО зніматиме надмірне навантаження з департаментів соціального захисту та зменшить витрати державного бюджету, пов’язані із верифікацією. Крім того, це покращить якість даних щодо внутрішнього переміщення, що сприятиме державному плануванню в сфері надання допомоги ВПО. Зважаючи на таку кількість переваг і для осіб поважного віку, і для держави, наступив час впроваджувати зміни»,  наголосила Ноель Калгун, заступниця Представника Управління Верховного Комісара ООН у справах біженців.

Громадськість, правозахисники, організації, які об’єднали внутрішньо переміщених осіб в Україні, вже запропонували Уряду і парламенту механізм відновлення прав переселенців та мешканців окупованих територій. Ці пропозиції зібрані в законопроекті № 6692. Його мета – відновити право на пенсію для громадян, які через різні причини не можуть отримати довідку ВПО.

 

Коментарі

Изображение
Робер Герцог:"Жодних нових зобов'язань і обмежень".
23.08.2018
Професор Страсбурзького університету, експерт Ради Європи Робер Герцог... Подробнее...
Изображение
Андрій Доценко, керівник компанії Sky Building: "Моно-міста, як спадок від СРСР"
29.11.2017
У спадщину від Радянського Союзу нам дісталося багато населених пунктів, які... Подробнее...
Изображение
Світлана Теуш: "Сонячна енергетика в Україні є досить привабливою"
03.11.2017
1.      Вітаю. Темою вашого виступу на конференції «Solar Energy Ukraine... Подробнее...
Изображение
Бернард Юкер: "Ви не можете планувати кар'єру"
14.07.2017
Після 37 років роботи в компанії АББ, Бернард Юкер планує піти у відставку. Він був... Подробнее...

Новини у фотографіях 

Партнери

 

Контакти

 

 

 Інформаційна агенція "Бізреліз" (Bizreliz)

 КИЇВ - ПОЛТАВА

 e-mail: biz@bizreliz.com

e-mail: bizreliz@ukr.net

 e-mail: bizreliz@gmail.com

Copyright © 2010. Бізреліз    Усі права захищені