Енергетика

Через неадекватний тариф на розподіл газу збитки операторів газорозподільних мереж, що входять до групи компаній РГК, сягнули 8,3 млрд грн.

 

В газорозподільних компаніях групи РГК відзначають стрімке зростання тарифних збитків з початку 2018 року. Динаміка нарощування тарифних збитків в частині витробничо-технологічних витрат (ВТВ) прискорилась в цьому році через стрімке зростання цін на газ. Це пов’язано з тим, що в діючому тарифі для операторів ГРМ, який останній раз переглядався в 2015 році, вартість газу для виробничо-технологічних потреб закладена на рівні близько 6 000 грн/тис. куб. м. З того часу вона зросла більше ніж вдвічі - на вересень НАК «Нафтогаз України» оголосив ціну для промислових підприємств на рівні 13 тис. грн за 1 тис. куб. м.

 

Через те, що оператори ГРМ є збитковими, вони не можуть повністю розрахуватися зі своїми контрагентами і нарощують борги. Борг газорозподільних підприємств групи компаній РГК перед Укртрансгазом на 1 вересня 2018 року досяг 6 млрд грн. Всі оператори ГРМ групи компаній РГК закуповують газ для виробничо-технологічних потреб у групи Нафтогаз. Газорозподільні підприємства не можуть закуповувати цей газ на ринку, адже більше 60% власної виручки вони отримують у вигляді пільг та субсидій, які фінансуються з державного бюджету. В той час, як на вільному ринку розрахунки за газ можливі лише живими коштами.

 

Згідно даних газорозподільних підприємств групи РГК, зараз витрати на закупівлю газу для виробничо-технологічних потреб сягають 80% всієї тарифної виручки, що унеможливлює повні розрахунки по ВТВ. Збереження неадекватного та економічно необґрунтованого тарифу на розподіл газу і надалі буде погіршувати стан розрахунків з іншими учасниками ринку та стан газорозподільної галузі.

 

Оператори ГРМ протягом останніх років неодноразово звертались до НКРЕКП щодо перегляду збиткових тарифів. Наразі ситуація, що склалась загрожує зривом опалювального сезону та потребує негайного усунення дискримінаційних умов існування газорозподільної галузі.

 

Довідка: Регіональна Газова Компанія - сервісна компанія, що надає послуги з фінансового, юридичного, технологічного консалтингу, що підвищують стандарти обслуговування, серед яких єдиний контакт-центр і телекомунікаційні послуги із захищеного онлайн доступу клієнтів до особистих рахунків. Клієнтами компанії є постачальники газу в 16 регіонах країни, а також 19 газорозподільних компаній, на обслуговуванні яких перебуває понад 200 тис. км газопроводів і 8 млн побутових споживачів газу.

Україна і Данія мають єдине розуміння в тому, що енергоефективна економіка є ключем до суспільного доброботу та національного суверенітету. Про шляхи досягнення цих цілей йшлосяна прес-брифінгу «Енергоефективна економіка 2030: орієнтири Данії та України» за участі українських і данських урядовців та бізнесу.

Олександр Домбровський, народний депутат України, в.о. голови Комітету з питань паливно-енергетичного комплексу, зауважив, що за останні три роки Україна справді зробила великий крок вперед у напрямі сприяння енергоефективності в ключових секторах економіки. Але це лише перший крок. «Верховна рада за цей період ухвалила важливе законодавство, створені необхідні умови для запуску Фонду Енергоефективності, спрацювала програма «Теплі кредити», продемонструвавши великий інтерес з боку населення до зниження енерговитрат. Але ми все ще робимо замало: 80 тисяч муніципальних об’єктів та більше 200 тисяч багатоквартирних будинків все ще мають одні з найвищих показників енергоспоживання у світі. В бюджеті передбачено десятки мільярдів гривень на виплати субсидій, а грошей на «Теплі кредити» для ОСББ, що реально дають зниження енергоспоживання, маємо лише 400 млн - цього фінансування не вистачає на задоволення реального попиту навіть на один квартал», - констатував пан Домбровський.

В той же час, українські муніципалітети та домогосподарства можуть сьогодні знаходити необхідний ресурс для суттєвого зниження енерговитрат. За даними Мінрегіону, станом на 1 серпня 2017 року на депозитних рахунках в банках українські міста мають більше 10,5 млрд гривень. «Якщо використати ці гроші на модернізацію фізичної інфраструктури міст, вже за декілька років муніципалітети не лише повернуть ці інвестиції за рахунок досягнутої економії на енергоресурсах, а й зможуть вивільнити значний обсяг коштів місцевих бюджетів на інші потреби. Якщо про ефект від встановлення індивідуальних теплових пунктів вже всі знають, то інше комплексне рішення Danfoss з модернізації водоочищувальних станцій, дозволяє містам щорічно економити близько 30% всіх витрат на електроенергію, - і це лише один з прикладів» - сказав Андрій Берестян, генеральний директор DanfossУкраїна.

Президент Danfoss Heating Ларс Твін, зі свого боку, наголосив на тому, Україна має величезну конкурентну перевагу у розвиненій інфраструктурі централізованого теплопостачання. Тоді як в Німеччині до системи централізованого опалення під’єднані лише 12% всіх споживачів, в Україні їх наразі – 42%. Пан Твін наголосив, що системи централізованого теплопостачання дозволяють включати в єдину мережу всі джерела тепла, що є в місті, дозволяють не залежати від одного виду палива, є стабільнішими та за умови правильного проектування – дешевшими для споживача. «Моя щира порада для українських муніципалітетів – дивитися в сторону модернізації, а не від’єднання. В ЄС ми чітко взяли цей вектор», - сказав пан Твін.

 

Про Danfoss: Danfoss- найбільша промислова компанія Данії, світовий лідер у виробництві енергоефективного обладнання: систем тепло- та холодопостачання, привідної автоматики, гідравлічної техніки тощо. Дохід компанії у 2017 році склав  € 5,8 млрд, показник операційного прибутку – 11,1%. Danfossпрацює у більш, ніж 100 країнах світу, має 26 тисяч працівників та більше 70 заводів. Український офіс компанії відкритий у 1997 році.

Ситуація на ТЕС України критична, до кінця опалювального сезону дефіцит вугілля становитиме 25 млн тон, і аж ніяк не 5 млн тон, як про це заявляють урядовці. Дефіцит вугілля призведе до відключення електроенергії в цілих регіонах. Таку думку висловив голова Незалежної профспілки гірників України Михайло Волинець, передає УННУНН з посиланням на Конфедерацію вільних профспілок України.

"На ТЕС запасів вугілля на 9 днів, вони працюють не на повну потужність, а ще зима не настала. Ситуація гірша, ніж хтось може собі уявити. Відключатимуть цілі області. Але найгірше, що заморозять міста. Будуть неконтрольовані відключення", – сказав М. Волинець.

За його словами, виробництво власного вугілля в Україні зменшилося на 3,5 млн тонн на місяць.

треба враховувати, що попереду ще листопад, грудень, січень, лютий, березень і квітень. Проблема надзвичайно серйозна. В уряді кажуть, що дефіцит вугілля до кінця опалювального сезону буде 5 млн тонн. Це необ'єктивна, неправильна інформація, дефіцит становитиме 25 млн тонн", – зазначив експерт.

Він також наголосив на тому, що дефіцит вугілля буде відчуватися дуже гостро за умови відсутності російського природного газу, а дорогий імпорт палива (з ПАР, - ред..) спричинить підвищення тарифів на електроенергію.

Однак, на думку М. Волинця в України вже немає іншого шляху, окрім все ж таки купувати вугілля за кордоном.

"Я з липня говорив, що необхідні інвестиції у власну вугільну промисловість, необхідно нарощувати видобуток. Але зробили все навпакишахти закривалися", – додав він.

Нагадаємо, як повідомляв УННУНН, за даними Центру "CASE-Україна", наявного в України вугілля вистачить на 2,5 тижня, а ще близько 10 млн тонн вугілля потрібно імпортуватинаявного в України вугілля вистачить на 2,5 тижня, а ще близько 10 млн тонн вугілля потрібно імпортувати.

Також нагадаємо, ДП “Макіїввугілля” 1 жовтня відвантажило 20 тис. тонн вугілля на Старобешівську ТЕСДП “Макіїввугілля” 1 жовтня відвантажило 20 тис. тонн вугілля на Старобешівську ТЕС. За даними профспілок, шахтарям ДП “Макіївугілля” держава заборгувала 72 млн грн заробітної плати.

Зазначимо, що протягом 7 місяців поточного року шахтарі ДП “Макіїввугілля”, незважаючи на розташування шахт у безпосередній близькості до зони ведення бойових дій, виконали план видобутку вугілля на 103,6%.

 

Коментарі

Изображение
Робер Герцог:"Жодних нових зобов'язань і обмежень".
23.08.2018
Професор Страсбурзького університету, експерт Ради Європи Робер Герцог... Подробнее...
Изображение
Андрій Доценко, керівник компанії Sky Building: "Моно-міста, як спадок від СРСР"
29.11.2017
У спадщину від Радянського Союзу нам дісталося багато населених пунктів, які... Подробнее...
Изображение
Світлана Теуш: "Сонячна енергетика в Україні є досить привабливою"
03.11.2017
1.      Вітаю. Темою вашого виступу на конференції «Solar Energy Ukraine... Подробнее...
Изображение
Бернард Юкер: "Ви не можете планувати кар'єру"
14.07.2017
Після 37 років роботи в компанії АББ, Бернард Юкер планує піти у відставку. Він був... Подробнее...
Изображение
Промова Віце-президента Європейської Комісії Валдіса Домбровскіса на Конференції з питань реформ в Україні
10.07.2017
Перш за все, хотів би висловити подяку британському та українському урядам за... Подробнее...

Новини у фотографіях 

Партнери

 

Заголовки передовиць

Контакти

 

 

 Інформаційна агенція "Бізреліз" (Bizreliz)

 КИЇВ - ПОЛТАВА

 e-mail: biz@bizreliz.com

e-mail: bizreliz@ukr.net

 e-mail: bizreliz@gmail.com

Copyright © 2010. Бізреліз    Усі права захищені