Енергетика

Україна і Данія мають єдине розуміння в тому, що енергоефективна економіка є ключем до суспільного доброботу та національного суверенітету. Про шляхи досягнення цих цілей йшлосяна прес-брифінгу «Енергоефективна економіка 2030: орієнтири Данії та України» за участі українських і данських урядовців та бізнесу.

Олександр Домбровський, народний депутат України, в.о. голови Комітету з питань паливно-енергетичного комплексу, зауважив, що за останні три роки Україна справді зробила великий крок вперед у напрямі сприяння енергоефективності в ключових секторах економіки. Але це лише перший крок. «Верховна рада за цей період ухвалила важливе законодавство, створені необхідні умови для запуску Фонду Енергоефективності, спрацювала програма «Теплі кредити», продемонструвавши великий інтерес з боку населення до зниження енерговитрат. Але ми все ще робимо замало: 80 тисяч муніципальних об’єктів та більше 200 тисяч багатоквартирних будинків все ще мають одні з найвищих показників енергоспоживання у світі. В бюджеті передбачено десятки мільярдів гривень на виплати субсидій, а грошей на «Теплі кредити» для ОСББ, що реально дають зниження енергоспоживання, маємо лише 400 млн - цього фінансування не вистачає на задоволення реального попиту навіть на один квартал», - констатував пан Домбровський.

В той же час, українські муніципалітети та домогосподарства можуть сьогодні знаходити необхідний ресурс для суттєвого зниження енерговитрат. За даними Мінрегіону, станом на 1 серпня 2017 року на депозитних рахунках в банках українські міста мають більше 10,5 млрд гривень. «Якщо використати ці гроші на модернізацію фізичної інфраструктури міст, вже за декілька років муніципалітети не лише повернуть ці інвестиції за рахунок досягнутої економії на енергоресурсах, а й зможуть вивільнити значний обсяг коштів місцевих бюджетів на інші потреби. Якщо про ефект від встановлення індивідуальних теплових пунктів вже всі знають, то інше комплексне рішення Danfoss з модернізації водоочищувальних станцій, дозволяє містам щорічно економити близько 30% всіх витрат на електроенергію, - і це лише один з прикладів» - сказав Андрій Берестян, генеральний директор DanfossУкраїна.

Президент Danfoss Heating Ларс Твін, зі свого боку, наголосив на тому, Україна має величезну конкурентну перевагу у розвиненій інфраструктурі централізованого теплопостачання. Тоді як в Німеччині до системи централізованого опалення під’єднані лише 12% всіх споживачів, в Україні їх наразі – 42%. Пан Твін наголосив, що системи централізованого теплопостачання дозволяють включати в єдину мережу всі джерела тепла, що є в місті, дозволяють не залежати від одного виду палива, є стабільнішими та за умови правильного проектування – дешевшими для споживача. «Моя щира порада для українських муніципалітетів – дивитися в сторону модернізації, а не від’єднання. В ЄС ми чітко взяли цей вектор», - сказав пан Твін.

 

Про Danfoss: Danfoss- найбільша промислова компанія Данії, світовий лідер у виробництві енергоефективного обладнання: систем тепло- та холодопостачання, привідної автоматики, гідравлічної техніки тощо. Дохід компанії у 2017 році склав  € 5,8 млрд, показник операційного прибутку – 11,1%. Danfossпрацює у більш, ніж 100 країнах світу, має 26 тисяч працівників та більше 70 заводів. Український офіс компанії відкритий у 1997 році.

Північна Екологічна Фінансова Корпорація (НЕФКО) та місто Луцьк, розташоване у Західній Україні, сьогодні підписали кредитну угоду, метою якої є фінансування енергоефективних заходів у громадських будівлях Луцьку. У місті мешкає  приблизно 200,000 жителів і воно є адміністративним центром Волинської області.  Для фінансування проекту НЕФКО надає кредит у сумі 5 мільйонів євро.

Метою проекту є оновлення 40 громадських будівель, включаючи дитячі садки, школи, художні та музичні школи міста, а також міський басейн.  Приблизно 26,000 дітей, вчителів та відвідувачів зможуть насолоджуватися перевагами поліпшень.

Очікується що реалізація проекту призведе до екологічної вигоди: щорічне зменшення споживання тепла на 60% та електроенергії на 35% призведе до зниження викидів СО2 приблизно на  4,000 тон. Ця економія дозволить Місту Луцьк щорічно зменшувати витрати на тепло та електроенергію приблизно на 600,000 євро.

До запланованих заходів входять встановлення індивідуальних теплопунктів; теплоізоляція фасадів та дахів будівель; заміна дверей та вікон; оновлення кухонного обладнання; поліпшення вентиляції, теплоізоляція труб та заміна старих ламп розжарювання на нові лампи LED.

Сьогоді у Київі пан Тронд Мое (Trond Moe) Вице-президент НЕФКО,  сказав: «Ми дуже задоволені та зацікавлені у продовженні нашого плідного співробітництва з містом та, разом з фондом E5P, у можливості надати підтримку місту у впровадженні цієї великої інвестиційної програми на його шляху спрямованому на підвищення енергоефективності».

Загальна інвестиція по проекту становить 7.6 мільйонів євро. Крім НЕФКО, Східноєвропейське партнерство по питаннях енергоефективності та екології (E5P) надає підтримку проекту у формі гранту у сумі 1.3 мільйони євро, та фінансування за рахунок власних коштів міста становитиме 1 мільйон євро. Швеція надала кошти для розробки техніко-економічного обґрунтування проекту, а також профінансує надання підтримки групі реалізації проекту.

У минулому НЕФКО вже фінансувало впровадження заходів з енергоефективності у 14 дитячих садках та школах Луцьку у рамках свої програми кредитування енергозбереження, та наразі фінансує модернізацію та реконструкцію систем водопостачання та водовідведення у КП «Луцькводоканал».

Аналогічні великомасштабні проекти з енергоефективності  за фінансуванням НЕФКО наразі впроваджуються у містах Чернівці, Івано-Франківськ, Київ та Житомир. В Україні поточний проектний портфоліо НЕФКО включає 130 проектів на різних етапах їх реалізації з загальною вартістю приблизно 88 мільйони євро.

Ситуація на ТЕС України критична, до кінця опалювального сезону дефіцит вугілля становитиме 25 млн тон, і аж ніяк не 5 млн тон, як про це заявляють урядовці. Дефіцит вугілля призведе до відключення електроенергії в цілих регіонах. Таку думку висловив голова Незалежної профспілки гірників України Михайло Волинець, передає УННУНН з посиланням на Конфедерацію вільних профспілок України.

"На ТЕС запасів вугілля на 9 днів, вони працюють не на повну потужність, а ще зима не настала. Ситуація гірша, ніж хтось може собі уявити. Відключатимуть цілі області. Але найгірше, що заморозять міста. Будуть неконтрольовані відключення", – сказав М. Волинець.

За його словами, виробництво власного вугілля в Україні зменшилося на 3,5 млн тонн на місяць.

треба враховувати, що попереду ще листопад, грудень, січень, лютий, березень і квітень. Проблема надзвичайно серйозна. В уряді кажуть, що дефіцит вугілля до кінця опалювального сезону буде 5 млн тонн. Це необ'єктивна, неправильна інформація, дефіцит становитиме 25 млн тонн", – зазначив експерт.

Він також наголосив на тому, що дефіцит вугілля буде відчуватися дуже гостро за умови відсутності російського природного газу, а дорогий імпорт палива (з ПАР, - ред..) спричинить підвищення тарифів на електроенергію.

Однак, на думку М. Волинця в України вже немає іншого шляху, окрім все ж таки купувати вугілля за кордоном.

"Я з липня говорив, що необхідні інвестиції у власну вугільну промисловість, необхідно нарощувати видобуток. Але зробили все навпакишахти закривалися", – додав він.

Нагадаємо, як повідомляв УННУНН, за даними Центру "CASE-Україна", наявного в України вугілля вистачить на 2,5 тижня, а ще близько 10 млн тонн вугілля потрібно імпортуватинаявного в України вугілля вистачить на 2,5 тижня, а ще близько 10 млн тонн вугілля потрібно імпортувати.

Також нагадаємо, ДП “Макіїввугілля” 1 жовтня відвантажило 20 тис. тонн вугілля на Старобешівську ТЕСДП “Макіїввугілля” 1 жовтня відвантажило 20 тис. тонн вугілля на Старобешівську ТЕС. За даними профспілок, шахтарям ДП “Макіївугілля” держава заборгувала 72 млн грн заробітної плати.

Зазначимо, що протягом 7 місяців поточного року шахтарі ДП “Макіїввугілля”, незважаючи на розташування шахт у безпосередній близькості до зони ведення бойових дій, виконали план видобутку вугілля на 103,6%.

 

Коментарі

Изображение
Андрій Доценко, керівник компанії Sky Building: "Моно-міста, як спадок від СРСР"
29.11.2017
У спадщину від Радянського Союзу нам дісталося багато населених пунктів, які... Подробнее...
Изображение
Світлана Теуш: "Сонячна енергетика в Україні є досить привабливою"
03.11.2017
1.      Вітаю. Темою вашого виступу на конференції «Solar Energy Ukraine... Подробнее...
Изображение
Бернард Юкер: "Ви не можете планувати кар'єру"
14.07.2017
Після 37 років роботи в компанії АББ, Бернард Юкер планує піти у відставку. Він був... Подробнее...
Изображение
Промова Віце-президента Європейської Комісії Валдіса Домбровскіса на Конференції з питань реформ в Україні
10.07.2017
Перш за все, хотів би висловити подяку британському та українському урядам за... Подробнее...
Изображение
Седрик Германн: "В Україні низький рівень агрострахування"
15.03.2017
Агрострахування наразі залишається мало запитаним серед українських... Подробнее...

Новини у фотографіях 

Партнери

 

Контакти

 

 

 Інформаційна агенція "Бізреліз" (Bizreliz)

 КИЇВ - ПОЛТАВА

 e-mail: biz@bizreliz.com

e-mail: bizreliz@ukr.net

 e-mail: bizreliz@gmail.com

Copyright © 2010. Бізреліз    Усі права захищені