19 липня 2017 року Мінську офіційно стартувала громадська кампанія «Стоп Е40! Збережемо річки Білорусі в природному стані». З цього приводу відбулася прес-конференція, де спікери відбили основні екологічні та економічні наслідки будівництва нового водного шляху, який пройде по 500 км нашого Полісся.

Ініціатори кампанії - ГО «Ахова птушак Бацькаўшчини», ГО «Багна», ГО «Екодом», товариство «Зелена мережа», установа «Центр екологічних рішень», фонд «За чисту Прип'ять», ГО «Час Землі». Ці організації, екологічні активісти і сотні місцевих жителів стурбовані, що будівництво водного шляху до невпізнання змінить Полісся: ми можемо втратити унікальну територію, рідкісні види рослин і тварин, і звчине життя полішуків.

Довідка: Е40 - водний шлях довжиною понад 2000 кілометрів, який має пройти по території Польщі, Білорусі та України. Планується, що маршрут з'єднає Чорне і Балтійське моря. У Білорусі мова йде про територію в 500 км, яка зачіпає Дніпро-Бузький канал, річки Муховець, Піна та Прип'ять. За планами, на Прип'яті і Дніпро-Бузькому каналі буде багато змін: будівництво гідротехнічних споруд, збільшення габаритів фарватеру, будівництво водосховищ і інше.

Основні зацікавлені в будівництві Е40 боку - Міністерство транспорту і комунікацій Республіки Білорусь і РУЕСП «Дніпро-Бузький водний шлях». Саме вони займаються експлуатацією Дніпро-Бузького водного каналу, і були ініціаторами цього проекту. З Польської сторони - Міністерство інфраструктури і будівництва Польщі та Міністерство морського господарства і річкового судноплавства. Читати детальніше http://www.belta.by/economics/view/belarus-i-polsha-dogovorilis-o-sotrudnichestve-v-oblasti-vosstanovlenija-vodnogo-puti-e40-212905-2016/.  

Екологічні організації Білорусі об'єднали свої зусилля, щоб зібрати інформацію про можливі наслідки будівництва водного шляху і зміни русла Прип'яті - єдиною річки Білорусі, яка збереглася в природному стані.

 

Вперше проведено первинний незалежний аудит ТЕО проекту Е40: біологічний, гідрологічний, економічний.

 

«Полісся існує за рахунок нестабільності паводкового режиму Прип'яті. Реалізація проекту буде означати за великим рахунком смерть Полісся: зміниться все! Полісся - природний резерват для великої кількості рідкісних видів, тут знаходяться 11 заказників республіканського значення і 7 заказників місцевого значення. Більше половини світової популяції прудкої очеретянки - глобально якому загрожує виду - гніздиться в Білорусі, як раз на Поліссі. Ми несемо відповідальність за цю птицю перед усім світом! Е40 торкнеться гідрологічний режим боліт Званец і Спорівське озеро на Поліссі, і в цьому випадку ми можемо втратити до 90% білоруської популяції прудкої очеретянки, що означає близько половини світової популяції. Та ж доля спіткає і великого подорлика - одного з рідкісних орлів Європи, який гніздує на Поліссі. Велика кількість птахів заплавних лугів позбудеться свого будинку: дупель, великий веретенник, турухтан. Також заплава Прип'яті - місце зупинки для сотень тисяч птахів під час непростий міграції з Африки в Тундра. Близько 1.5 млн птахів зупиняються навесні в заплаві Прип'яті. Роботи по будівництву і подальшого експлуатування каналу призведуть до того, що птахи втратять своє останнє місце зупинки перед тундрою », - зазначає директор Білоруського центру кільцювання птахів, старший науковий співробітник лабораторії орнітології НВЦ з біоресурсів НАН Білорусі Павло Пінчук.

 

«Проект Е40 для мене аналогічний проекту по повороту північних річок в пустелі півдня: дивіденди - невеликій групі розробників і будівельників, і проблеми і незворотні катастрофічні наслідки залишаються місцевому населенню», - говорить директор громадської організації «Ахова птушак Бацькаўшчини» Олександр Вінчевскій. - «Прип'ять унікальна не тільки для Білорусі, але і в європейському контексті: це єдина середня річка в Європі, яка тече в широтному напрямку. Тому і утворилася широка заплава, яка так важлива і для рослинного, і для тваринного світу. 10 років тому в відновлення Серпневого каналу вклали понад 15 млн доларів. Хто відповів за вкладення цих коштів? Вони не повернуться ніколи. Варто задуматися! Уже зараз видно величезні інвестиційні ризики, і вони збільшаться. Лобісти проекту активно шукають вантажі: тільки перевезенням нових вантажів можна виправдати будівництво каналу. Останнім часом піднімається питання перевезення по Прип'яті нафтопродуктів. Нафтові танкери - величезна загроза техногенних катастроф для цього регіону! ».

 

Проти реалізації проекту виступають і екологічні організації країн-сусідів. Більше 20 НУО Білорусі, України та Польщі вже підписали меморандум проти будівництва Е40. З початку літа занепокоїлися місцеві жителі і звернулися за допомогою, зібрано близько 500 підписів. Незабаром з'явиться петиція, щоб кожен міг сказати своє «ні» руйнування Полісся.

 

«Після того, як було створено техніко-економічне обгрунтування (ТЕО) проекту, ми звернулися в більш ніж 30 держорганів (міністерства, облвиконкоми, райвиконкоми та ін.), які будуть зацікавлені шляхом Е40. Виявилося, що більшість з них взагалі нічого не чули про проект Е40. Відповідні 27 листів були дуже обережні: «спасибі, ми звернемо увагу». І лише 4 організації висловилися негативно. ТЕО - документ на 300 сторінок, в якому Білорусі присвячено лише 30 сторінок. Згадується про забруднення нафтою, випрямлення річки, наявність на шляху охоронюваних природних територій. Інформації мало, написано абстрактно і обережно. Але при цьому розробники знають суми, які потрібні для будівництва водного шляху в Білорусі (100-150 млн євро). Значить, вони знають конкретніше, що буде побудовано. Просто не хочуть лякати громадськість. Це нас насторожило », - зазначає директор АПБ.

 

За словами кандидата технічних наук, доцента Брестського державного технічного університету, гідролога Миколи Шешко, облаштування Е40 зажадає значного втручання в гідрологічний режим Прип'яті. «Основна проблема водного шляху Е40 - як забезпечити стабільне джерело додаткових водних ресурсів. Поглиблення дна призведе до зниження швидкостей течії води - а значить, ймовірно, послабить можливість річок самоочищатися від забруднюючих речовин». Крім того, за оцінками гідролога, зведення додаткових підпірних споруд викличе підтоплення одних прилеглих до них територій і переосушення інших.

 

Також викликає питання той факт, що водний шлях Е40 пройде через забруднені радіоактивними матеріалами території, зокрема, Поліський радіаційно-екологічний заповідник. Колишній глава Комісії з подолання наслідків аварії на ЧАЕС Юрій Воронєжцев зазначає: «Річковий мул - акумулятор радіонуклідів. Небезпека полягає в тому, при проведенні днопоглиблювальних робіт він може бути "розтривожить" і піде вниз за течією Прип'яті і Дніпра до Київського водосховища, а з нього і пов'язаних з ним водойм отримують воду близько 30 мільйонів українців ».

 

«Для України проект прихивує, можливо, найбільшу небезпеку. Після Чорнобильської аварії Прип'ять змила величезну кількість зараженого піску в Київське водосховище. Протягом 30 років там немає фарватеру, тож потурбувавши донні відкладення, ми неминуче направимо небезпечний мул по відтвореному фарватеру до Києва, перетворимо його на греблі ГЕС в радіоактивну суспензію і залишимо третину українців без питної води», - зазначає Олексій Василюк, заступник голови Національного екологічного центру України.

 

«Масштабний проект Е40 може змінити в гіршу сторону звичне для нас Полісся. Водний шлях торкнеться мережі важливих природних територій національного і міжнародного значення. Прип'ятське Полісся - величезний водний басейн (ширина розливу досягає 30 км!) з унікальним заплавним ландшафтом: саме меандри річки, численні стариці, заплавні озера і затоки формують оригінальні екосистеми цього регіону, в тому числі рідкісні заплавні діброви, дюни, найбільші болотні масиви і природні заливні луки. Ми переконані, що в XXI столітті кораблі потрібно змінювати під річки, а не річки - під кораблі», - зазначає Ольга Каскевич, голова ГО «Багна» і координатор громадської кампанії «Стоп Е40! ».

 

Цікавою є і назва проекту - «Відновлення водного шляху». Але в такому вигляді цього маршруту ніколи не було. Тобто мова йде про будівництво водного шляху. Але розробникам вигідніше назвати це словом «відновлення»: під це легше отримати гроші.

 

Багато питань викликає і економічна сторона проекту. «Облаштування водного шляху Е40 пов'язане з підвищеними інвестиційними ризиками. Більш того, є ризик, що довгостроковий вплив цього проекту на економіку Білорусі може бути негативним », наголошується в аналітичному огляді Бізнессоюзу підприємців і наймачів імені професора М.С.Кунявского (БСПН).

 

Як пояснює прес-секретар БСПН Алесь Герасименко, навіть після модернізації Е40 НЕ буде цікавий більшості вантажовідправників, оскільки водний транспорт програє автомобільному і залізничному по ключових факторів конкурентоспроможності.

 

«Вантажі в таких обсягах, щоб проект окупився, неможливо буде знайти в Білорусі. Тому для залучення вантажів може виникнути спокуса задіяти адміністративний ресурс, що погіршить економічне становище підприємств-вантажовідправників. Другий варіант - використовувати механізм субсидування тарифів на доставку водним транспортом. А це - ризик серйозно збільшити витрати республіканського бюджету. Уже сьогодні водний транспорт - самий субсидований в нашій транспортній системі: питомі витрати республіканського бюджету в розрахунку на одиницю вантажообігу на водному транспорті в 1 500 разів вище, ніж на залізничному або автомобільному. Е40 не несе нових можливостей для транспортно-логістичної системи Білорусі. Гаснуча роль водного транспорту - природний процес. Краще зосередитися на конкурентоспроможних проектах, які у нас є », - зазначає Алесь Герасименко.

 

Розробники Е40 припускають перехопити до 20% вантажів у залізниці і до 10% вантажів у автомобільних перевізників. У грошах це може означати втрати в 250 і 80 млн доларів відповідно: в цих галузях може бути штучно спровокована криза. При цьому внесок цих галузей в економіку величезний: створені сотні тисяч робочих місць, і їх втрата ніколи не компенсується робочими місцями на Е40.

 

Ще одна експертна оцінка ТЕО зроблена економістом Святославом Волосюком, науковим співробітником Варшавського університету: «При аналізі ТЕО відзначені порушення методології аналізу вигод і витрат, що випливають з розуміння розробниками концепції суспільного добробуту. Використаний при підготовці ТЕО підхід не відповідає сучасній економічній теорії », - упевнений експерт. - «Документ розроблений з істотними методологічними вадами, на його основі неможливо зробити висновок про доцільність проекту Е40 і документ не є значущим аргументів на користь реалізації цього проекту. Основні вигоди знаходяться в приватних руках. У той же час витрати по проекту змушене нести все суспільство ».

 

Досвід показує, що проблема нашої країни в тому, що влада часто ігнорують думку вчених, а приватні інтереси можуть переважати над державними. У випадку з Е40 громадськість, яка виступає проти водного шляху - це не тільки місцеві жителі, студенти та пенсіонери. Громадськість - це і вчені і фахівці, думка яких ігнорується розробниками проекту.

 

Слідкуйте за новинами, розповідайте про це друзям і знайомим, займайте активну позицію: Прип'ять - ріка для людей, а не для великих суден класу «річка-море»!

 

 

Коротко про проблему - у відеоролику https://m.youtube.com/watch?v=75KGIq7SToU

 

Коментарі

Изображение
Андрій Доценко, керівник компанії Sky Building: "Моно-міста, як спадок від СРСР"
29.11.2017
У спадщину від Радянського Союзу нам дісталося багато населених пунктів, які... Подробнее...
Изображение
Світлана Теуш: "Сонячна енергетика в Україні є досить привабливою"
03.11.2017
1.      Вітаю. Темою вашого виступу на конференції «Solar Energy Ukraine... Подробнее...
Изображение
Бернард Юкер: "Ви не можете планувати кар'єру"
14.07.2017
Після 37 років роботи в компанії АББ, Бернард Юкер планує піти у відставку. Він був... Подробнее...
Изображение
Промова Віце-президента Європейської Комісії Валдіса Домбровскіса на Конференції з питань реформ в Україні
10.07.2017
Перш за все, хотів би висловити подяку британському та українському урядам за... Подробнее...
Изображение
Седрик Германн: "В Україні низький рівень агрострахування"
15.03.2017
Агрострахування наразі залишається мало запитаним серед українських... Подробнее...

Новини у фотографіях 

http://www.bizreliz.com/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/539601_MG_2234.JPG

Повнолітня "Людина року"

Цієї весни на всіх, причетних до створення загальнонаціональної програми «ЛЮДИНА РОКУ», на її незмінних друзів і прихильників чекає подвійне свято. По-перше, це урочисте дійство вшанування переможців і володарів титулу «ЛЮДИНА РОКУ-2011», See details

http://www.bizreliz.com/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/134157bilyk_.jpeg

Перша музична премія "Yuna"

 8 лютого 2012 року в НПМ «Україна», відбулась перша щорічна музична премія YUNA – національна церемонія нагородження найкращих в музичній сфері. Перша церемонія нагородження премії «Yuna» відзначила найкращих діячів музичного мистецтва See details

http://www.bizreliz.com/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/508028marafon_058.JPG

Найдовший телемарафон

З 5:30 29 березня  до 19:30 2 квітня 2012 року в он-лайн трансляції на сайті та в ефірі Першого Національного й ТРК «Ера»  тривав телемарафон «Пісня об’єднує нас!», який зробив See details

http://www.bizreliz.com/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/784436bovych_.jpg

Язичницькі символи Бовича

Понад 80 робіт, вирізьблених з дерева та присвячених прадавній язичницькій  та християнській духовності українців, покажуть у Києві з 5 по 17 квітня. Виставка «Дідизна», на якій будуть представлені твори одного з See details

http://www.bizreliz.com/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/565483fashion_04.JPG

Український EuroFashion

19 березня показом колекцій України та Іспанії відкрився проект EuroFashion ювілейного UFW. З цього показу стартував унікальний проект «модної» Європи, присвячений проведенню в Україні Євро-2012. Окрім численних гостей, показ відвідали See details

http://www.bizreliz.com/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/795012Devid_Spryit_Stefan_Kaltemberger.jpg

Презентация ультрабуков в Киеве

Одна из самых ожидаемых новинок первого квартала 2012 года, ультрабук Dell XPS 13 был презентован в культурно-развлекательном центре ATMASFERA 360. В атмосфере технологий третьего тысячелетия звезду ультрабука Dell XPS 13 в See details

http://www.bizreliz.com/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/134095hluschenko_.jpg

Графика Николая Глущенко

С 6 по 18 апреля 2012 года в залах Киевского национального музея русского искусства пройдет выставка коллекции графики 1930 – 1970-х гг. выдающегося  украинского художника, непревзойденного колориста – Николая Глущенко. See details

http://www.bizreliz.com/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/841692mak_donaldz_.JPG

Стояти за касою не просто...

11 листопада 2012 року відомі українські спортсмени, музиканти та громадські діячі відвідали МакДональдз на Хрещатику в Києві, де взяли участь у цьогорічній благодійній акції «День Щастя». Кожен небайдужий може також See details

http://www.bizreliz.com/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/377310RadissonBluHotelKyivPodil_.JPG

На древнем Подоле - новый Radisson

The Rezidor Hotel Group, одна из наиболее динамично развивающихся компаний в мировой гостиничной индустрии, входящая в составTheCarlsonRezidorHotelGroup, открыла второй отельв Киеве– Radisson Blu Hotel Kiev, Podil. Новая гостиница на 164 See details

http://www.bizreliz.com/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/699123lg_tv_.jpg

Перший у світі 84-дюймовий телевізор

Компанія LG Electronics спільно з мережею магазинів побутової техніки COMFY представила перший у світі 84-дюймовий CINEMA 3D Ultra HD телевізор на українському ринку. CINEMA 3D Ultra HD телевізор LG був уперше See details

http://www.bizreliz.com/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/550710576_predTalant.JPG

Мастера предпринимательства

Компания «Эмвей Украина» вместе с Украинским союзом промышленников и предпринимателей открыла «Мастерскую предпринимательства». 16 ноября 2012 года прошла конференция «Мастерская предпринимательства». В рамках конференции состоялось три события: награждение победительниц первого национального See details

http://www.bizreliz.com/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/113953pampers_.jpg

Тато-мама

30 января 2013 г. в научно-развлекательном центре «Атмасфера» в Киеве прошел первый всеукраинский Trendy Mama Forum, посвященный самым актуальным трендам и инновациям в уходе за малышами. Послушать экспертов и известных See details

Партнери

 

Контакти

 

 

 Інформаційна агенція "Бізреліз" (Bizreliz)

 КИЇВ - ПОЛТАВА

 e-mail: biz@bizreliz.com

e-mail: bizreliz@ukr.net

 e-mail: bizreliz@gmail.com

Copyright © 2010. Бізреліз    Усі права захищені