Екологія

19 липня 2017 року Мінську офіційно стартувала громадська кампанія «Стоп Е40! Збережемо річки Білорусі в природному стані». З цього приводу відбулася прес-конференція, де спікери відбили основні екологічні та економічні наслідки будівництва нового водного шляху, який пройде по 500 км нашого Полісся.

Ініціатори кампанії - ГО «Ахова птушак Бацькаўшчини», ГО «Багна», ГО «Екодом», товариство «Зелена мережа», установа «Центр екологічних рішень», фонд «За чисту Прип'ять», ГО «Час Землі». Ці організації, екологічні активісти і сотні місцевих жителів стурбовані, що будівництво водного шляху до невпізнання змінить Полісся: ми можемо втратити унікальну територію, рідкісні види рослин і тварин, і звчине життя полішуків.

Довідка: Е40 - водний шлях довжиною понад 2000 кілометрів, який має пройти по території Польщі, Білорусі та України. Планується, що маршрут з'єднає Чорне і Балтійське моря. У Білорусі мова йде про територію в 500 км, яка зачіпає Дніпро-Бузький канал, річки Муховець, Піна та Прип'ять. За планами, на Прип'яті і Дніпро-Бузькому каналі буде багато змін: будівництво гідротехнічних споруд, збільшення габаритів фарватеру, будівництво водосховищ і інше.

Основні зацікавлені в будівництві Е40 боку - Міністерство транспорту і комунікацій Республіки Білорусь і РУЕСП «Дніпро-Бузький водний шлях». Саме вони займаються експлуатацією Дніпро-Бузького водного каналу, і були ініціаторами цього проекту. З Польської сторони - Міністерство інфраструктури і будівництва Польщі та Міністерство морського господарства і річкового судноплавства. Читати детальніше http://www.belta.by/economics/view/belarus-i-polsha-dogovorilis-o-sotrudnichestve-v-oblasti-vosstanovlenija-vodnogo-puti-e40-212905-2016/.  

Екологічні організації Білорусі об'єднали свої зусилля, щоб зібрати інформацію про можливі наслідки будівництва водного шляху і зміни русла Прип'яті - єдиною річки Білорусі, яка збереглася в природному стані.

 

Вперше проведено первинний незалежний аудит ТЕО проекту Е40: біологічний, гідрологічний, економічний.

 

«Полісся існує за рахунок нестабільності паводкового режиму Прип'яті. Реалізація проекту буде означати за великим рахунком смерть Полісся: зміниться все! Полісся - природний резерват для великої кількості рідкісних видів, тут знаходяться 11 заказників республіканського значення і 7 заказників місцевого значення. Більше половини світової популяції прудкої очеретянки - глобально якому загрожує виду - гніздиться в Білорусі, як раз на Поліссі. Ми несемо відповідальність за цю птицю перед усім світом! Е40 торкнеться гідрологічний режим боліт Званец і Спорівське озеро на Поліссі, і в цьому випадку ми можемо втратити до 90% білоруської популяції прудкої очеретянки, що означає близько половини світової популяції. Та ж доля спіткає і великого подорлика - одного з рідкісних орлів Європи, який гніздує на Поліссі. Велика кількість птахів заплавних лугів позбудеться свого будинку: дупель, великий веретенник, турухтан. Також заплава Прип'яті - місце зупинки для сотень тисяч птахів під час непростий міграції з Африки в Тундра. Близько 1.5 млн птахів зупиняються навесні в заплаві Прип'яті. Роботи по будівництву і подальшого експлуатування каналу призведуть до того, що птахи втратять своє останнє місце зупинки перед тундрою », - зазначає директор Білоруського центру кільцювання птахів, старший науковий співробітник лабораторії орнітології НВЦ з біоресурсів НАН Білорусі Павло Пінчук.

 

«Проект Е40 для мене аналогічний проекту по повороту північних річок в пустелі півдня: дивіденди - невеликій групі розробників і будівельників, і проблеми і незворотні катастрофічні наслідки залишаються місцевому населенню», - говорить директор громадської організації «Ахова птушак Бацькаўшчини» Олександр Вінчевскій. - «Прип'ять унікальна не тільки для Білорусі, але і в європейському контексті: це єдина середня річка в Європі, яка тече в широтному напрямку. Тому і утворилася широка заплава, яка так важлива і для рослинного, і для тваринного світу. 10 років тому в відновлення Серпневого каналу вклали понад 15 млн доларів. Хто відповів за вкладення цих коштів? Вони не повернуться ніколи. Варто задуматися! Уже зараз видно величезні інвестиційні ризики, і вони збільшаться. Лобісти проекту активно шукають вантажі: тільки перевезенням нових вантажів можна виправдати будівництво каналу. Останнім часом піднімається питання перевезення по Прип'яті нафтопродуктів. Нафтові танкери - величезна загроза техногенних катастроф для цього регіону! ».

 

Проти реалізації проекту виступають і екологічні організації країн-сусідів. Більше 20 НУО Білорусі, України та Польщі вже підписали меморандум проти будівництва Е40. З початку літа занепокоїлися місцеві жителі і звернулися за допомогою, зібрано близько 500 підписів. Незабаром з'явиться петиція, щоб кожен міг сказати своє «ні» руйнування Полісся.

 

«Після того, як було створено техніко-економічне обгрунтування (ТЕО) проекту, ми звернулися в більш ніж 30 держорганів (міністерства, облвиконкоми, райвиконкоми та ін.), які будуть зацікавлені шляхом Е40. Виявилося, що більшість з них взагалі нічого не чули про проект Е40. Відповідні 27 листів були дуже обережні: «спасибі, ми звернемо увагу». І лише 4 організації висловилися негативно. ТЕО - документ на 300 сторінок, в якому Білорусі присвячено лише 30 сторінок. Згадується про забруднення нафтою, випрямлення річки, наявність на шляху охоронюваних природних територій. Інформації мало, написано абстрактно і обережно. Але при цьому розробники знають суми, які потрібні для будівництва водного шляху в Білорусі (100-150 млн євро). Значить, вони знають конкретніше, що буде побудовано. Просто не хочуть лякати громадськість. Це нас насторожило », - зазначає директор АПБ.

 

За словами кандидата технічних наук, доцента Брестського державного технічного університету, гідролога Миколи Шешко, облаштування Е40 зажадає значного втручання в гідрологічний режим Прип'яті. «Основна проблема водного шляху Е40 - як забезпечити стабільне джерело додаткових водних ресурсів. Поглиблення дна призведе до зниження швидкостей течії води - а значить, ймовірно, послабить можливість річок самоочищатися від забруднюючих речовин». Крім того, за оцінками гідролога, зведення додаткових підпірних споруд викличе підтоплення одних прилеглих до них територій і переосушення інших.

 

Також викликає питання той факт, що водний шлях Е40 пройде через забруднені радіоактивними матеріалами території, зокрема, Поліський радіаційно-екологічний заповідник. Колишній глава Комісії з подолання наслідків аварії на ЧАЕС Юрій Воронєжцев зазначає: «Річковий мул - акумулятор радіонуклідів. Небезпека полягає в тому, при проведенні днопоглиблювальних робіт він може бути "розтривожить" і піде вниз за течією Прип'яті і Дніпра до Київського водосховища, а з нього і пов'язаних з ним водойм отримують воду близько 30 мільйонів українців ».

 

«Для України проект прихивує, можливо, найбільшу небезпеку. Після Чорнобильської аварії Прип'ять змила величезну кількість зараженого піску в Київське водосховище. Протягом 30 років там немає фарватеру, тож потурбувавши донні відкладення, ми неминуче направимо небезпечний мул по відтвореному фарватеру до Києва, перетворимо його на греблі ГЕС в радіоактивну суспензію і залишимо третину українців без питної води», - зазначає Олексій Василюк, заступник голови Національного екологічного центру України.

 

«Масштабний проект Е40 може змінити в гіршу сторону звичне для нас Полісся. Водний шлях торкнеться мережі важливих природних територій національного і міжнародного значення. Прип'ятське Полісся - величезний водний басейн (ширина розливу досягає 30 км!) з унікальним заплавним ландшафтом: саме меандри річки, численні стариці, заплавні озера і затоки формують оригінальні екосистеми цього регіону, в тому числі рідкісні заплавні діброви, дюни, найбільші болотні масиви і природні заливні луки. Ми переконані, що в XXI столітті кораблі потрібно змінювати під річки, а не річки - під кораблі», - зазначає Ольга Каскевич, голова ГО «Багна» і координатор громадської кампанії «Стоп Е40! ».

 

Цікавою є і назва проекту - «Відновлення водного шляху». Але в такому вигляді цього маршруту ніколи не було. Тобто мова йде про будівництво водного шляху. Але розробникам вигідніше назвати це словом «відновлення»: під це легше отримати гроші.

 

Багато питань викликає і економічна сторона проекту. «Облаштування водного шляху Е40 пов'язане з підвищеними інвестиційними ризиками. Більш того, є ризик, що довгостроковий вплив цього проекту на економіку Білорусі може бути негативним », наголошується в аналітичному огляді Бізнессоюзу підприємців і наймачів імені професора М.С.Кунявского (БСПН).

 

Як пояснює прес-секретар БСПН Алесь Герасименко, навіть після модернізації Е40 НЕ буде цікавий більшості вантажовідправників, оскільки водний транспорт програє автомобільному і залізничному по ключових факторів конкурентоспроможності.

 

«Вантажі в таких обсягах, щоб проект окупився, неможливо буде знайти в Білорусі. Тому для залучення вантажів може виникнути спокуса задіяти адміністративний ресурс, що погіршить економічне становище підприємств-вантажовідправників. Другий варіант - використовувати механізм субсидування тарифів на доставку водним транспортом. А це - ризик серйозно збільшити витрати республіканського бюджету. Уже сьогодні водний транспорт - самий субсидований в нашій транспортній системі: питомі витрати республіканського бюджету в розрахунку на одиницю вантажообігу на водному транспорті в 1 500 разів вище, ніж на залізничному або автомобільному. Е40 не несе нових можливостей для транспортно-логістичної системи Білорусі. Гаснуча роль водного транспорту - природний процес. Краще зосередитися на конкурентоспроможних проектах, які у нас є », - зазначає Алесь Герасименко.

 

Розробники Е40 припускають перехопити до 20% вантажів у залізниці і до 10% вантажів у автомобільних перевізників. У грошах це може означати втрати в 250 і 80 млн доларів відповідно: в цих галузях може бути штучно спровокована криза. При цьому внесок цих галузей в економіку величезний: створені сотні тисяч робочих місць, і їх втрата ніколи не компенсується робочими місцями на Е40.

 

Ще одна експертна оцінка ТЕО зроблена економістом Святославом Волосюком, науковим співробітником Варшавського університету: «При аналізі ТЕО відзначені порушення методології аналізу вигод і витрат, що випливають з розуміння розробниками концепції суспільного добробуту. Використаний при підготовці ТЕО підхід не відповідає сучасній економічній теорії », - упевнений експерт. - «Документ розроблений з істотними методологічними вадами, на його основі неможливо зробити висновок про доцільність проекту Е40 і документ не є значущим аргументів на користь реалізації цього проекту. Основні вигоди знаходяться в приватних руках. У той же час витрати по проекту змушене нести все суспільство ».

 

Досвід показує, що проблема нашої країни в тому, що влада часто ігнорують думку вчених, а приватні інтереси можуть переважати над державними. У випадку з Е40 громадськість, яка виступає проти водного шляху - це не тільки місцеві жителі, студенти та пенсіонери. Громадськість - це і вчені і фахівці, думка яких ігнорується розробниками проекту.

 

Слідкуйте за новинами, розповідайте про це друзям і знайомим, займайте активну позицію: Прип'ять - ріка для людей, а не для великих суден класу «річка-море»!

 

 

Коротко про проблему - у відеоролику https://m.youtube.com/watch?v=75KGIq7SToU

С начала этого года компания DIM инвестирует 2,2 млн грн в создание системы альтернативного водоснабжения. Скважина обеспечит потребности жителей ЖК “Автограф” - вода будет подаваться непосредственно на кухни квартир.

 

“В Украине недавно приняли Закон о питьевой воде, вводящий стандарты водоснабжения, а мы в свою очередь решили, что можем как застройщик самостоятельно решить вопрос с качеством воды уже в ближайшее время”, - говорит Александр Насиковский, управляющий партнер группы компаний DIM. - “Мы первые стали инвестировать в создание условий, обеспечивающих украинцам более высокое качество жизни. Потому что здоровая семья - это, помимо прочего, здоровая вода”.

 

Запуск скважины здоровой воды на территории ЖК - первый этап внедрения стратегии “Здоровая семья DIM” во всех строящихся домах (подробнее: http://dim-bud.ua/ua/novini/prijnjata-strategja-zdorova-smja-dim/http://dim-bud.ua/ua/novini/prijnjata-strategja-zdorova-smja-dim/). В DIM отмечают, что и в дальнейшем будут вкладывать в развитие инфраструктуры, обеспечивающей высокий уровень экологичности жилой площади. “Если и другие застройщики последуют по этому пути и будут внедрять в своих проектах технологии, повышающие экологию жилья, то качество жизни в Украине начнет постепенно повышаться”, - подчеркивает Александр Насиковский.

 

Разрешение на бурение артезианской скважины глубиной порядка 260 метров получено компанией в мае этого года. Запуск скважины планируется весной следующего года. Согласно гидрогеологическому анализу, источником водоснабжения являются отложения Орельский свиты Байосского яруса средней юры (юрский горизонт). Сейчас воду такого качества можно встретить среди популярных марок бутилированной воды, которая ежедневно продается по всей Украине в больших объемах.

 

В расчеты заложено потребление воды из артезианской скважины не менее 10 литров в сутки на человека. Доставка воды будет осуществляться альтернативным водопроводом, который станет дополнительным к централизованному водоснабжению во всех трех домах ЖК. Бесперебойную работу и необходимое давление для передачи здоровой воды на все этажи будет обеспечивать глубинный насос и дополнительные насосные станции итальянского и немецкого производства. “Вода из артезианской скважины будет доступна так же, как обычная вода из муниципального водопровода, при желании ее можно отключить”, - информируют в компании.

 

Справка о компании: Группа компаний DIM – это девелоперско-строительный холдинг полного цикла. Основана в 2001 году. В холдинг входят: "ОЛТА” – производитель оконных и дверных конструкций, "Домиан” – строительная фирма, “АВН” – архитектурное бюро, “Рост-С” - подрядчик внутренних сетей, “М-Эко” - подрядчик внешних сетей, а также Студия дизайна интерьеров. Холдингом сдано в эксплуатацию более 100 000 кв.м жилья. Строящиеся объекты в Киеве: ЖК “А52” класса А в 130 м от Свято-Покровского монастыря, ЖК “Метрополис”, ЖК Park Lake City и ЖК “Автограф”.

ЖК “Автограф”:ЖК из 3 домов комфорт-класса расположен по адресу ул. Генерала Жмаченко, 28. Планируемый ввод в эксплуатацию первого дома - IV квартал 2017 года, второго и третьего домов - IV квартал 2018 года. В каждом доме 26 этажей, количество квартир 768, общая площадь объектов - 75 277 кв м. Индивидуальные особенности:  альтернативное водоснабжение из артезианской скважины глубиной порядка 260 м, просторные входные группы в дизайнерском исполнении, монолитно-каркасная технология строительства, утеплитель - минеральная вата. Рядом расположен парк “Победа” с озерами.

На території Донецької області, неподалік с. Білокузьминівка, розташована геологічна пам’ятка природи «Скелеподібне оголення верхньої крейди», яке без сумніву є найвідомішою геологічною пам’яткою в Україні. Фотографії Білокузьминівських скель щороку є лідерами у природничих фотоконкурсах.

 Рішенням Донецької обласної ради від 18.05.2004 №4/16-451 «Про створення регіонального ландшафтного парку «Краматорський», пам’ятка була включена до складу відділення «Білокузьминівське» РЛП «Краматорський», що на даний час здійснює охорону пам’ятки.

Як стало відомо екологам ЕПЛ, 22 квітня на скелях заплановано проведення фестивалю альпінізму та скелелазання «Білокузьминівка - 2017». Як зазначено на сайті організаторів заходу, для учасників буде підготовлена траса для відпрацьовування техніки ходіння по поруччю і спуска по мотузці по вертикальній стіні. Організаторами фестивалю виступають громадські організації «Клуб альпіністів і скелелазів «Краматорськ»» і «Поруч».

Територія, на якій заплановане проведення фестивалю є ділянкою унікальної рослинності крейдяних відслонень. Кожна третя рослина, що зростає тут – представник видів, занесених до Червоної книги України. Проведення в таких місцях будь-яких заходів, прямо суперечить законодавству. Що ж стосується прокладання «трас» і кріплення альпіністського спорядження, то пошкодження зовнішніх кремнієвих шарів скелі може дати поштовх стрімкій водній ерозії більш крихких внутрішніх шарів крейди і призведе до подальшого руйнування пам’ятки.

Наказом Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Донецькій області від 31.10.2007 року №85 «Щодо затвердження Положення про  регіональний ландшафтний парк «Краматорський», затверджене відповідне Положення, п. 4.4.1 якого забороняє зазначені форми діяльності. Також охоронне зобов’язання за №160 щодо охорони урочища «Скелеподібне оголення верхньої крейди», видане 8.06.2007 року Краматорській міській раді передбачає заборону будь-яких дій, що можуть пошкодити зовнішній вигляд відслонення а також рослинності  навколишніх ділянок.

ЕПЛ звертаються до керівництва РЛП «Краматорський», Краматорської міської ради, Мінприроди України, а також Національної поліції України з проханням не допустити проведення зазначеного заходу.

ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» повідомляє про готовність приєднатися до єдиної міської системи автоматизованого моніторингу атмосферного повітря у Кривому Розі. Підприємство вітає ініціативу мера міста Кривий Ріг Юрія Вілкула з розробки та впровадження електронного модуля «Екомоніторінг» в рамках реалізації нової міської екологічної програми. ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» є єдиним підприємством у Кривому Розі, яке має в своєму розпорядженні власну діючу систему автоматизованого екологічного моніторингу. Підприємство готове надавати дані своїх трьох стаціонарних постів спостереження для оперативного інформування громадськості.

Модуль «Екомоніторінг» розміщено на Криворізькому ресурсному центрі Криворізькому ресурсному центрі, де мешканці Кривого Рогу зможуть в онлайн-режимі бачити показники автоматизованих постів спостереження за якістю повітряяк міських постів спостереження, так і постів ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг». Мешканці матимуть можливість бачити дані про стан атмосфери з періодичністю в 1 годину, а також щоденні середньодобові показники. Крім того, кожну годину відображуватимуться метеорологічні параметри: температура повітря, швидкість і напрям вітру, атмосферний тиск.

У 2014 р. ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» першим серед підприємств гірничо-металургійного комплексу України впровадило власну систему екологічного моніторингу, яка успішно пройшла метрологічну атестацію. Система включає три пости контролю якості атмосферного повітря в зоні впливу металургійного, коксохімічного виробництв і гірничого департаменту підприємства. Пости контролю оснащені сучасними газоаналізаторами з виміру оксиду вуглецю, оксидів азоту, діоксиду сірки, аміаку, сірководню та пиловимірювачамиінноваційними в Україні приладами виміру концентрації пилу. Поточні дані вимірів в онлайн-режимі передаються на підприємство для оперативного реагування на зміни або відхилення.

З 2013 р. ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» здійснює практику регулярного розміщення на своєму веб-сайті інформації про контроль якості атмосферного повітря контроль якості атмосферного повітря в зоні промислового впливу підприємства в Кривому Розі. Щомісячне розміщення цих даних у відкритому доступі дозволяє інформувати громадськість Кривого Рогу про якість атмосферного повітря в зоні впливу підприємства. Інформація, яка щомісячно розміщується на веб-сайті ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг», містить результати вимірів максимально-разових, середньодобових і середньомісячних концентрацій забруднюючих речовин в атмосферному повітрі на стаціонарних постах контролю з 18-ти інгредієнтів.

На трьох стаціонарних постах фахівці департаменту з охорони навколишнього середовища ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» забезпечують щоденний відбір проб для контролю вмісту основних забруднюючих речовин: пилу, оксидів вуглецю і азоту, діоксиду сірки, а також важких металів і формальдегіду. В зоні впливу коксохімічного виробництва також ведеться контроль за вмістом специфічних речовин: фенолу, аміаку, сірководню. Граничнодопустимі концентрації забруднюючих речовин регламентуються «Державними санітарними правилами охорони атмосферного повітря населених місць», які затверджені Міністерством охорони здоров'я України.

Довідка:
Граничнодопустима концентрація (ГДК) забруднюючих речовин в атмосферному повітріце максимальна концентрація, від дії якої впродовж всього життя людини не виникає прямої або непрямої негативної дії на існуюче та майбутнє покоління, не знижується працездатність людини, не погіршується її самопочуття та санітарно-побутові умови життя. Для оцінки результатів спостережень на постах контролю ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» використовуються максимально-разові та середньодобові ГДК.

Максимально-разова ГДК встановлюється для запобігання рефлекторним реакціям у людини (відчуття запаху, світлова чутливість тощо) при короткочасному (до 20 хвилин) впливі атмосферних забрудників, а середньодобова ГДК – з метою запобігання загальнотоксичному впливу.

За 11 місяців 2016 р. на стаціонарних постах контролю атмосферного повітря в зоні впливу ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» було відібрано:
• 20 080 максимально-разових проб;
• 5 010 середньодобових проб.

На межі санітарно-захисної зони ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» контроль якості атмосферного повітря здійснюється на 3-х стаціонарних постах:
стаціонарний пост в зоні впливу коксохімічного виробництва (вул. Ландау, 2);
стаціонарний пост в зоні впливу металургійного виробництва (вул. Криворіжсталі, 52);
стаціонарний пост в зоні впливу гірничого департаменту (вул. Збагачувальна, 57).

Міжнародні та європейські експерти: модель сталого розвитку для українського бізнесуєдиний вірний шлях, щоб залучити інвестора, модернізувати виробництво та  збільшити продажі в умовах кризи.

 

Міжнародний форум для сталого розвитку бізнесу GREEN MIND-2016, що вже вп’яте проходив в Києві, об’єднав понад 650 учасників з 27 країн світу. Ділова програма форуму складалась з 14 заходів (пленарні сесії, панельні дискусії, засідання «за круглим столом»), які відбувались у дискусійному форматіСпікери та учасники форуму були зосереджені  на вивченні досвіду країн Європи, Азії, США, Канади, Австралії та Нової Зеландії щодо принципів, кращих практиках впровадження та перевагах моделі сталого розвитку бізнесу.

 

На форумі пролунали виступи 120 провідних міжнародних, європейських та національних експертів. Зокрема, представників Єврокомісії, Організації ООН з промислового розвитку (ЮНІДО), Програми ООН з навколишнього середовища (ЮНЕП), Глобальної мережі екологічного маркування (GEN1), Світового банку, ЄБРР, НЕФКО, GIZ, USAID, проектів PMRі ClimaEast.

 

У заходах ділової програми GREEN MIND-2016 прийняли участь представники інвестиційних компаній, компаній-товаровиробників, експортерів і дистриб'юторів, бізнес-асоціацій, керівники профільних структурних підрозділів Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, Міністерства екології та природних ресурсів України, Державної фіскальної служби України та інших органів влади.

Під час урочистого відкриття форуму до учасників звернулися почесні гості форуму:

- Остап Єднак, депутат Верховної ради України, в.о. голови Комітета Верховної Ради України з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи;

- надзвичайні і повноважні Посли Австрії в Україні  – пані Герміне Поппеллер та Фінляндії в Україні пан Юха Віртанен;

- Крістіне Дороско, представник Єврокомісії з навколишнього середовища (Брюссель, Бельгія), Берн-Ерік Лонн, голова GEN, Сяодань Чжан, Китайський Центр екологічної сертифікації.

 

Однією з ключових тем на форумі були залучення інвестицій та створення сприятливих умов для  модернізації підприємств і впровадження  технологій більш чистого виробництва. Переваги зеленої модернізації виробництва продемонстрували з власного досвіду українські підприємства: ТОВ «Метінвест Холдинг», ЗАТ «Запоріжвогнетрив», ВАТ «Укрграфіт» та ін. За участю представників фінансових корпорацій і компаній обговорювалися інструменти залучення інвестицій та можливості для підтримки українських виробників (система електронних торгів, краудфаундінгова платформа тощо) для впровадження стандартів екодизайну продукції,  систем енергоменеджменту, інноваційної діяльності по зеленому розвитку.

 

Окрема увага була приділена  реформам податкової системи і національного законодавства у сфері державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог природоохоронного законодавства, пов'язаних з виконанням положень Угоди про Асоціацію УкраїнаЄС. Експерти розповіли чого очікувати бізнесу від змін, які плануються в ПДВ, податках на прибуток, екологічному податку, електронному адмініструванні та адмініструванні баз даних. Учасники форуму мали можливість прийняти участь в дискусії с представниками органів влади та експертами, які працюють над адаптацією національного законодавства до актів права ЄС.

 

Круглий стіл, присвячений Паризькій кліматичній Угоді, зокрема механізмам торгівлі квотами на викиди парникових газів, викликав великий інтерес учасників форуму, адже ця угода спрямована на боротьбу з глобальним потеплінням, і буде діяти в рамках Конвенції ООН зі зміни клімату (UNFCCC).  Угодою передбачено виконання завдання, –  якомога швидше перейти від нарощування до скорочення викидів парникових газів, і досягти балансу між джерелами і поглиначами газів в другій половині 21 століття. Ця Угода в 2020 році замінить Кіотський протокол (на даний час – основний документ, який регулює боротьбу з глобальним потеплінням). Документ крім усього іншого передбачає виділення 100 млрд. доларів країнам, що розвиваються на впровадження заходів по зеленій модернізації виробництва для скорочення викидів парникових газів. Як і за Кіотським протоколом, так і за Паризькою Угодою, Україна потрапляє в число країнпотенційних одержувачів міжнародної допомоги.

 

Процес реформування системи державного природоохоронного нагляду нерозривно пов'язаний з впровадженням інтегрованого дозволу на забруднення і реформуванням системи екологічного аудиту. В цілому, процес реформування має докорінно змінити чинну дозвільну систему, адаптувавши її до стандартів ЄС.

 

Учасники форуму мали можливість прийняти участь в обговоренні Концепції реформування системи державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього середовища в Україні.

 

«Реформування системи державного природоохоронного нагляду нерозривно пов'язано з впровадженням інтегрованого дозволу на забруднення і реформами системи екологічного аудиту. Процес реформування має докорінно змінити чинну дозвільну систему, адаптувавши її до стандартів ЄС. Ця реформа передбачає створення єдиного інтегрованого державного органу природоохоронного нагляду і моніторингу довкілляДержавної природоохоронної служби України», зазначив модератор дискусіїІгор Яковлев, радник Міністра екології та природних ресурсів України.

 

Дискусія була зосереджена на упровадженні інструментів дерегуляції, таких як:

·                    скасування планових перевірок малого і середнього бізнесу;

·                    перехід від системи тотального контролю до системи моніторингу та попередження порушень природоохоронного законодавства;

·                    запуск автоматизованої, відкритої системи реєстрів надрокористувачів і небезпечних виробництв;

·                    впровадження Оnline декларування дотримання вимог природоохоронного законодавства;

·                    скасування екологічного контролю в митній прикордонній зоні;

·                    відкритість інформації про результати державного природоохоронного нагляду.

 

На круглому столі присвяченому обговоренню найбільш ефективних інструментів сталого споживання та виробництва, а також щодо посилення експортного потенціалу українських виробників в країни ЄС і Азії, учасники форуму ознайомилися з перевагами застосування таких інструментів як сталі (зелені) державні закупівлі, ресурсоефективність і більш чисте виробництво, управління електронними відходами електричного та електронного устаткування, екологічна сертифікація та маркування (досвід програм екологічного маркування Східної та Північної Європи, України та Китаю), органічне виробництво, сертифікація та маркування. Кейси компаній «Сантрейд» (ТМ Олейна), «Тетра Пак», PepsiCo (ТМ Сандора), «Слабожанська будівельна кераміка», «Укрграфіт» та інших, продемонстрували кращі практики застосування інструментів сталого виробництва в різних галузях і їх переваги в стратегічному розвитку підприємств, посилення потенціалу конкурентоспроможності та виходу на нові ринки.

 

 

Крістіне Дороско з Головного управління з охорони навколишнього середовища Єврокомісії, зазначила про значний потенціал українських виробників екологічно сертифікованої продукції для виходу на світовий та європейський ринок: «Стратегія розвитку  «Європа 2020» ґрунтується на принципах сталого розвитку. Так, за останні роки, були оновлені акти права у сфері державних закупівель (щодо впровадження моделі сталих (зелених) закупівель), моніторингу навколишнього середовища, екологічної сертифікації та маркування товарів і послуг, оцінки впливу на довкілля, підтримки впровадження енергозберігаючих технологій та технологій більш чистого виробництва, просування продукції з поліпшеними екологічними характеристиками. Світовий ринок еко- продукції оцінюється у 4200 млрд. євро з часткою ЄС в розмірі 21%. Цей ринок зростає в річному обчисленні в середньому на 4%, навіть в період економічного спаду і має найбільший потенціал зростання числа робочих місць. Існує значний попит на еко- продукти, пропоновані за конкурентоздатною ціною, що свідчить про високий нереалізований потенціал на внутрішньому ринку ЄС, в тому числі державні закупівлі, на які припадає значна частка європейського споживання (близько 20% від ВВП ЄС)».

 

Берн-Ерік Лонн, голова GEN та керівник Програми екологічного маркування країн Північної Європи «Nordic Swan», відмітив: «Зважаючи на активний розвиток ринку еко- товарів і послуг в різних країнах, регіонах і на глобальному рівні, для українського бізнесу відкриваються гарні можливості виходу на зарубіжні ринки позиціонуючи себе, як продукція з поліпшеними характеристиками відносно впливів на стан довкілля і здоров’я людини на усіх етапах життєвого циклу, що підтверджено екологічним сертифікатом згідно ISO14024. Це дозволяє система взаємного визнання результатів оцінювання еко- продукції між національними та регіональними системами сертифікації, об’єднаними в глобальну мережу – GEN, до якої входить Україна з 2004 року із знаком екологічного маркування «Зелений журавлик». Це означає, наприклад, що екологічні сертифікаційні системи та маркування країн Північної Європи «Nordic Swan» («Північний Лебідь»), яке я представляю, екологічне маркування в Німеччині «Blue Angel» («Блакитний янгол»), європейське маркування «EcolabelEU», екологічні знаки Америки «GreenSeal» («Зелена Печатка») та Канади, Китаю, Австралії, так само як український «Зелений журавлик» та інші, члени GEN визнають результати оцінювання між собою».

Учасники форуму високо оцінили роботу незмінних організаторів GREEN MIND – Торгово-промислової палати України та Всеукраїнської громадської організації «Жива планета» та їх вклад щодо популяризації сталого розвитку для українського бізнесу.

 

«Форум являється важливим внеском для сталого розвитку України, оскільки являється ефективною платформою для стабілізації української економіки і просування інновацій в галузі охорони навколишнього середовища»,  –  відмітила Посол Австрії пані Герміне Поппеллер.

 

 

Коментарі

Изображение
Бернард Юкер: "Ви не можете планувати кар'єру"
14.07.2017
Після 37 років роботи в компанії АББ, Бернард Юкер планує піти у відставку. Він був... Подробнее...
Изображение
Промова Віце-президента Європейської Комісії Валдіса Домбровскіса на Конференції з питань реформ в Україні
10.07.2017
Перш за все, хотів би висловити подяку британському та українському урядам за... Подробнее...
Изображение
Седрик Германн: "В Україні низький рівень агрострахування"
15.03.2017
Агрострахування наразі залишається мало запитаним серед українських... Подробнее...

Новини у фотографіях 

http://www.bizreliz.com/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/539601_MG_2234.JPG

Повнолітня "Людина року"

Цієї весни на всіх, причетних до створення загальнонаціональної програми «ЛЮДИНА РОКУ», на її незмінних друзів і прихильників чекає подвійне свято. По-перше, це урочисте дійство вшанування переможців і володарів титулу «ЛЮДИНА РОКУ-2011», See details

http://www.bizreliz.com/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/134157bilyk_.jpeg

Перша музична премія "Yuna"

 8 лютого 2012 року в НПМ «Україна», відбулась перша щорічна музична премія YUNA – національна церемонія нагородження найкращих в музичній сфері. Перша церемонія нагородження премії «Yuna» відзначила найкращих діячів музичного мистецтва See details

http://www.bizreliz.com/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/508028marafon_058.JPG

Найдовший телемарафон

З 5:30 29 березня  до 19:30 2 квітня 2012 року в он-лайн трансляції на сайті та в ефірі Першого Національного й ТРК «Ера»  тривав телемарафон «Пісня об’єднує нас!», який зробив See details

http://www.bizreliz.com/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/784436bovych_.jpg

Язичницькі символи Бовича

Понад 80 робіт, вирізьблених з дерева та присвячених прадавній язичницькій  та християнській духовності українців, покажуть у Києві з 5 по 17 квітня. Виставка «Дідизна», на якій будуть представлені твори одного з See details

http://www.bizreliz.com/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/565483fashion_04.JPG

Український EuroFashion

19 березня показом колекцій України та Іспанії відкрився проект EuroFashion ювілейного UFW. З цього показу стартував унікальний проект «модної» Європи, присвячений проведенню в Україні Євро-2012. Окрім численних гостей, показ відвідали See details

http://www.bizreliz.com/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/795012Devid_Spryit_Stefan_Kaltemberger.jpg

Презентация ультрабуков в Киеве

Одна из самых ожидаемых новинок первого квартала 2012 года, ультрабук Dell XPS 13 был презентован в культурно-развлекательном центре ATMASFERA 360. В атмосфере технологий третьего тысячелетия звезду ультрабука Dell XPS 13 в See details

http://www.bizreliz.com/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/134095hluschenko_.jpg

Графика Николая Глущенко

С 6 по 18 апреля 2012 года в залах Киевского национального музея русского искусства пройдет выставка коллекции графики 1930 – 1970-х гг. выдающегося  украинского художника, непревзойденного колориста – Николая Глущенко. See details

http://www.bizreliz.com/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/841692mak_donaldz_.JPG

Стояти за касою не просто...

11 листопада 2012 року відомі українські спортсмени, музиканти та громадські діячі відвідали МакДональдз на Хрещатику в Києві, де взяли участь у цьогорічній благодійній акції «День Щастя». Кожен небайдужий може також See details

http://www.bizreliz.com/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/377310RadissonBluHotelKyivPodil_.JPG

На древнем Подоле - новый Radisson

The Rezidor Hotel Group, одна из наиболее динамично развивающихся компаний в мировой гостиничной индустрии, входящая в составTheCarlsonRezidorHotelGroup, открыла второй отельв Киеве– Radisson Blu Hotel Kiev, Podil. Новая гостиница на 164 See details

http://www.bizreliz.com/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/699123lg_tv_.jpg

Перший у світі 84-дюймовий телевізор

Компанія LG Electronics спільно з мережею магазинів побутової техніки COMFY представила перший у світі 84-дюймовий CINEMA 3D Ultra HD телевізор на українському ринку. CINEMA 3D Ultra HD телевізор LG був уперше See details

http://www.bizreliz.com/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/550710576_predTalant.JPG

Мастера предпринимательства

Компания «Эмвей Украина» вместе с Украинским союзом промышленников и предпринимателей открыла «Мастерскую предпринимательства». 16 ноября 2012 года прошла конференция «Мастерская предпринимательства». В рамках конференции состоялось три события: награждение победительниц первого национального See details

http://www.bizreliz.com/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/113953pampers_.jpg

Тато-мама

30 января 2013 г. в научно-развлекательном центре «Атмасфера» в Киеве прошел первый всеукраинский Trendy Mama Forum, посвященный самым актуальным трендам и инновациям в уходе за малышами. Послушать экспертов и известных See details

Партнери

 

Контакти

 

 

 Інформаційна агенція "Бізреліз" (Bizreliz)

 КИЇВ - ПОЛТАВА

 e-mail: biz@bizreliz.com

e-mail: bizreliz@ukr.net

 e-mail: bizreliz@gmail.com

Copyright © 2010. Бізреліз    Усі права захищені