Держава

20-го вересня експерти у сфері контролю над тютюном та протидії корупції оголосили звернення до Національного агентства з питань запобігання корупції щодо перевірки фактів відстоювання інтересів тютюнових корпорацій деякими представниками влади. Під час прес-конференції учасники наголоси на тому, що втручання тютюнової індустрії у процес прийняття держаних рішень суперечить національному законодавству[1]та міжнародним зобов’язанням[2]України.

«Підписавши Рамкову конвенцію ВООЗ із боротьби проти тютюну, Україна тим самим визнала, що політика у сфері охорони здоров’я має пріоритет над фінансовими, податковими та корпоративними інтересами суб’єктів господарювання, діяльність яких пов’язана з тютюновою промисловістю. Тому представники тютюнового бізнесу не мають права втручатися у законодавчий процес, спрямований на збереження громадського здоров’я шляхом скорочення рівня споживання тютюнових виробів», - пояснив Петро Король, юрист проекту Київ без тютюнового диму, Центру демократії та верховенства права.

Проте, як свідчить досвід, деякі представники української влади нехтують цими вимогами законодавства, допомагаючи тютюновій індустрії не допустити посилення контролю над тютюном або максимально відтягнути їх.

«Втручання тютюнової індустрії в політику охорони здоров’я спостерігалося під час прийняття законодавства про заборону куріння в громадських місцях, обмеження реклами тютюнових виробів, зміни маркування сигаретних упаковок, підвищення податків на тютюн. Громадськість постійно слідкувала за втручанням тютюнової індустрії й нагороджувала найбільш активних лобістів антипреміями «Золота Коса»[3]та «Мальборо мен»[4]», - розповів Костянтин Красовський, завідувач відділу контролю за тютюном інституту стратегічних досліджень МОЗ України.

Тиск тютюнових лобістів спостерігається й зараз, на етапі прийняття законопроекту №2820[5], який передбачає прийняття європейських антитютюнових вимог щодо збільшення картинок-попереджень про шкоду куріння, розкриття складу тютюнових виробів та регулювання електронних сигарет. Індустрія через посередників активно лобіює нижчі ставки податків на сигарети.

Серед народних депутатів, які своїми діями демонструють обстоювання тютюнових корпоративних інтересів, можна назвати Ніну Южаніну, голову Комітету ВРУ з питань податкової та митної політики, та Максима Курячого, члена цього комітету, Геннадія Кривошею, який лобіює «мертву» антитютюнову директиву (законопроект 2430-1) та голову ДФС Романа Насірова.

Голова податкового комітету Ніна Южаніна вже більше року блокує проходження антитютюнового законопроекту №2820 на перше читання. Для цього пані Южаніна не виносить на розгляд комітету законопроекти №2820 та №2430-1, які формально пов’язані, усупереч Регламенту створила робочу групу для опрацювання законопроектів №2820 та №2430-1 на базі свого комітету, хоча вони не стосуються сфери податків, а виключно регулюють питання охорони здоров’я. Нардеп активно лобіювала вдвічі нижчі ставки акцизів на тютюн наприкінці 2015 року, з порушенням процедур ставила на переголосування питання акцизних податків за відсутності кворуму

«Важливо пам’ятати, що голова податкового комітету ВРУ Ніна Южаніна відстоювала виключно інтереси тютюнової галузі під час усіх обговорень та боролася за ставку акцизів, удвічі меншу показника інфляції (20%). І якби прийняли її пропозиції, Держбюджет недоотримав би половину суми додаткових надходжень, які до кінця року складуть не менше 10 млрд. гривень. Тобто ціна такого тютюнового лобі – 5 мільярдів гривень. З початком обговорення змін до Податкового Кодексу індустрія знову залучатиме лобістів та маніпулюватиме фактами», - наголосив Андрій Скіпальський, керівник Українського центру контролю над тютюном ГО «Життя».

Ніні Южаніній допомагавМаксим Курячий, який саме і запропонував скандальне переголосування прийнятого більшістю рішення (протокол засідання комітету[6]) підтримати вищі ставки тютюнових акцизів. В результаті чого голова комітету скасувала рішення комітету про підтримку пропозиції Мінфіну у цьому питанні. Також саме Максим Курячий ініціював норму встановлення мінімальних роздрібних цін на сигарети, що суперечить практиці ЄС та є суто лобістською нормою.

Іншим прихильником корпорацій є Роман Насіров, голова Державної фіскальної служби. Саме він лобіював направлення законопроекту з Комітету з питань охорони здоров’я (№2430) в податковий комітет у березні 2015 року. У липні 2015 року за кошти організації, афілійованої із тютюновими корпораціями голова ДФС відвідував міжнародну конференцію з питань оподаткування. Нещодавно у мережі Інтернет з’явилася стаття «Как Насиров и Луценко Кауфману прикурить давали»[7], у якій міститься інформація про прямий вплив корпоративного лобі в особі Бориса Кауфмана, співвласника ТОВ «Тедіс-Україна», монополіста у сфері оптової торгівлі тютюновими виробами, на прийняття державних рішень в частині змін до Податкового кодексу України з метою встановлення мінімальних роздрібних цін на тютюнову продукцію через посередництво Романа Насірова.

Ще одним підозрюваним у грі на руку тютюновим корпораціям залишається нардеп Геннадій Кривошея (НФ), який продовжує просувати «мертву» антитютюнову директиву (законопроект №2430-1) та блокувати проходження прогресивного законопроекту №2820 на основі нової директиви ЄС. Він це робить, незважаючи на рекомендації ВООЗ, Світового банку, Євросоюзу, Міністерства охорони здоров’я, Асоціацій лікарів та міжнародних організацій у сфері громадського здоров’я. Нещодавно навіть Кабінет міністрів України рекомендував законопроект №2820 до другого читання, тому зрозуміти мотивацію нардепа Кривошеї у цій справі досить важко.

Проблема тютюнового лобізму є актуальною і для Європейського союзу. Керівництво Європейського офісу Transparency International виступало із заявами про необхідність запровадити повну відкритість та прозорість будь-яких зустрічей та обговорень європарламентарів та представників корпоративного лобі. Причиною заяв стала скарга від Офісу Корпоративного Нагляду ЄС (Corporate Europe Observatory), який виявив десятки нерозкритих зустрічей вищих посадових осіб Єврокомісії з представниками тютюнових корпорацій. На жаль, в Україні більшість зустрічей посадових осіб з корпораціями залишаються поза контролем громадськості.

«Щоб унеможливити подібне втручання корпорацій у прийняття державних рішень потрібно, щоб діалог між бізнесом та владою був максимально відкритим. Тому необхідно, щоб будь-які зустрічі тютюновиків із представниками влади були доступними для громадськості та журналістів. Це дозволить мінімізувати ризики, пов’язані з корупцією та конфліктом інтересів у владі», - наголосив Ярослав Юрчишин, виконавчий директор Transparency International Україна.[1]Ст. 4 Закону України №2899-15 «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення»: http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/2899-15http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/2899-15

[2]Ст. 5.3 Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну: http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/897_001http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/897_001

ВАР (Всеукраїнська Аграрна Радазвернулася до Президента України, Прем’єр-міністра та до Голови РНБО: країна може лишитися експорту зерна та м’яса вже в цьому році

В бік України наближається вірус небезпечної хвороби ВРХ - нодулярний дерматит ВРХ (Lumpy Skin Disease). М’ясо та молоко уражених тварин містить вірус, тому на країни, де відбувся спалах, накладають обмеження із експорту зернових, молочної та м’ясної продукції.

Всеукраїнська Аграрна Рада зробила публічне звернення до Президента України Петра Порошенка, Прем’єр Міністра Володимира Гройсмана та Голови РНБО Александра Турчинова із проханням прийняти всі можливі невідкладні заходи для того, щоб не допустити проникнення вірусу на територію України та проінформувати учасників галузі молочного скотарства про небезпеку.

«Просимо розглянути питання щодо запобіжного щеплення прикордонних територій, вирішити питання завезення вакцин в Україну, в тому числі не зареєстрованих в Україні. Всеукраїнська Аграрна Рада готова до всебічної та оперативної співпраці», - із листа ВАР.

Терапевтичного лікування проблеми не існує. Єдиний спосіб попередити епідеміювкрай дефіцитна вакцінація та знищення усіх вражених тварин та тих, хто з ними контактував.

У сусідніх країнах вже зафіксовані спалахи – в регіонах РФ та Балканських країнах. Так, у Болгарії на початку липня 2016 р. Міжнародне епізоотичне бюро (далі - МЕБ) зафіксували перші 7 спалахів нодулярного дерматиту ВРХ, а станом на початок серпня ц.р. ситуація переросла в епідемію.

Згідно із останніми даними МЕБ і Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН, ця висококонтагіозна транскордонна вірусна хвороба може спричинити падіж 70-100% продуктивного поголів’я ВРХ і значне зниження продуктивності тих тварин, котрим вдалося вижити.

Хвороба просувається зі швидкістю 70-100 км на добу і, враховуючи те, що зараз Україну від епідемії розділяє тільки Румунія, вже за 3-4 тижні вірус досягне кордонів України. Телеграмою Держпродспоживслужби заборонено ввезення сприйнятливих тварин та продуктів із них. Але, розуміючи що хвороба крім контактного та повітряно-крапельного шляху передачі, передається трансмісивно (через кровосисних комах) цей захід не зупинить хворобу.

З огляду на те, що в Україні африканська чума свиней (Pestis africana suum) набула масштабного поширенняза останні 2 роки 57 випадків, внаслідок яких знищено 65 тисяч голів свиней, — держава втратила контроль над розповсюдження її збудника (Asfivirus). Щодо губчастої енцефалопатії ВРХ (Bovine spongiform encephalopathy), яка є небезпечною і для людини, — то взагалі не проводиться моніторинг і ми, як держава, не володіємо інформацією щодо епізоотичного стану по цій хворобі. Можна зробити висновок, що Україна не спроможна буде зупинити розповсюдження нодулярного дерматиту ВРХ, наслідки якого стануть катастрофічними для українського тваринництва та спричинить продовольчу кризу в країні.

Координатор проектів ОБСЄ відкрив нову сферу проектної допомоги Українівдосокналення демократичного контролю за секторами безпеки та оборонипрезентацією міжнародного досвіду та кращих практик на конференції в Києві.

Подія, організована спільно з Верховною Радою та Міністерством оборони, зібрала понад 120 парламентарів, військових та цивільних представників різних відомств, експертів та громадських активістів, щоб представити основні принципи в даній сфері та практичні приклади з інших країн.

Під час конференції, зокрема, були представлені Кодекс поведінки ОБСЄ щодо військово-політичних аспектів безпеки  Кодекс поведінки ОБСЄ щодо військово-політичних аспектів безпеки  та O Рекомендації ОБСЄ стосовно управління та реформування в секторі безпеки. Переклад цих документів українською можна знайти за посиланнями www.osce.org/fsc/41355www.osce.org/fsc/41355  та www.osce.org/uk/secretariat/253156www.osce.org/uk/secretariat/253156, відповідно.

Учасники мали можливість дізнатися про національні моделі парламентського та громадського контролю за оборонним сектором в Австрії, Болгарії, Данії, Німеччині та Норвегії.

“Здатність парламенту та суспільства в цілому контролювати силові органи є справжнім лакмусовим папірцем для перевірки на справжність демократії та верховенства права» -  відзначив Джеффрі Ерліх, заступник Координатора проектів ОБСЄ в Україні. «Подібний нагляд також допомагає посилити ефективність без пекового сектору, викорінюючи корупцію та посилюючи зв’язок між суспільством та збройними силами».

Ігор Долгов, заступник міністра оборони України  відзначив: «Для мене немає питання, чи можна поєднати нинішню кризу з проведенням реформ у оборонному секторі, в тому числі у посиленні інструментів демократичного громадського контролю в збройних силах. Це і потрібно, і вже відбувається»

До кінця року, Координатор проектів ОБСЄ надаватиме експертну підтримку в розробці концепції та плану дій для демократичного контролю, допомагатиме діалогу між військовими, парламентарями, експертами та громадськістю, сприятиме  підвищенню обізнаності серед загалу через розробку відповідних онлайн-ресурсів. Подальша допомога буде продовжуватися і після 2016 року

Проект також спирається на експертну підтримку в рамках партнерства з Женевським центром демократичного контролю за збройними силами (DCAF). 

1 июня Международный фонд Блейзера совместно с Украинской Бизнес Инициативой провел круглый стол на темуПриоритетные действия правительства. Оценка экспертов. Ожидания.

Главной темой обсуждения стал План приоритетных шагов на 2016 год, который 19 мая был презентован новым правительством Гройсмана. Эксперты утверждают, что в ВРУ увеличивается количество популистов, которые принимают документы «в слепую». Документ оказался недостаточно четким и конкретным.

Статистики за первый квартал 2016 годане достаточно обнадеживающие. Несмотря на зафиксированный в стране экономический рост на уровне 0.1%, он все еще ниже даже самых пессимистичных ожиданий. Более того он ставит под сомнение возможность достижение  заложенного  в государственный бюджет Украины 1.5% -роста.  Это означает, что выход из экономического кризиса хоть и состоялся, но возрождение украинской экономики может быть достаточно пролонгированным. Эксперты считают, что изменение траектории экономического развития может быть проведено в более сжатые сроки. При этом Украина будет иметь возможность показать уже в 2016 году рост на уровне превышающем 5%.

«Мы считаем крайне негативной информацию о том, что вопрос по работе с МВФ будет отложен с июня на июль 2016. Это показывает снижение доверия к действиям Украины и к проведению структурных реформ.  А так же выражаем надежду, что большинство структурных реформ будут инициированы. У нас есть много надежд на голосования в Верховном совете, и по судебной реформе в том числе, которое состоится на этой неделеМы считаем, что это сможет разблокировать приток деятельности  инвестиционного и финансового ресурса на территории Украины уже на протяжении 2016 года. Украине будет достаточно тяжело выжить в этом году без привлечения инвестиций и дополнительного кредитного ресурса в объеме не менее 10 млрд. дол. Необходимо обязательное сотрудничество с МВФ.  Популизм приведет к еще большему дефициту бюджета, а инфляция будет искусственно увеличена в пределах 150%+», - прогнозирует Олег Устенко, исполнительный директор Международного фонда Блейзера.

«Предложенный План действий, который размещен на сайте кабинета министров большой по объему, но совсем скромный по содержанию. Заголовки вроде все правильные, но абсолютно не расписаны, нет конкретного указания на конкретные действия. Если это план приоритетных действий, то реализовать его, скорее всего не возможно, потому как не хватает средств. Казалось бы, все  просто, привлечение инвестиций самое главное на данный момент для экономики Украины, но об этом практически ничего в документе не сказано. Нет конкретных инструментов, а значит и на реализацию надежды мало», - считает Вадим Бодаев, директор компании SigmaBleyzer.

28 апреля 2016 года под эгидой Киевского международного экономического форума (KIEF) в столице состоялась публичная дискуссия на тему «Как Украине стать богатой? Глобальная конкурентоспособность, стратегии и лидеры реформ». Для участия в мероприятии Киев посетили Эрик Райнерт, один из самых известных экономистов современности, автор книги «Как богатые страны разбогатели и почему бедные страны остаются бедными» и Артуро Брис, директор Всемирного центра конкурентоспособности, профессор швейцарской бизнес-школы IMD.

Тематика третьего КIEF, который состоится 6–7 октября 2016 года, будет максимально приближена к практике привлечения инвестиций в Украину. Однако прежде чем переходить к практике, надо заложить надежный теоретический фундамент. Если страна четко не определила своей цели и не указала путь к ней, успешной она не станет. Слово «реформы», которое сейчас звучит повсеместно, означает лишь изменения, но не указывает, откуда и куда мы идем.

Сегодня в экономическом и общественном дискурсе Украины мейнстримом является ультралиберальная позиция. Все говорят о необходимости горизонтальных изменений (дерегуляция, сокращение государственного аппарата, правоохранительная реформа и т. д.), а речь об участии государства, определении приоритетов и использовании инструментов развития критикуется как путь к коррупции.

Эрик Райнерт настаивает на том, что Украине следует выйти из «идеологического плена» либерализма и взять на вооружение стратегию индустриализации. Ведь, за исключением нескольких экспортеров нефти, ни одной стране не удавалось стать богатой без индустриализации. Тем более что концепция «государства  — ночного сторожа» и «невидимой руки рынка» является устаревшей и осталась в 1980–1990-х годах.

Однако другие стратегии, которые не относятся к ультралиберальным и которые сегодня предлагают Украине, по мнению Райнерта, не приведут к успеху. В частности, если взять курс на превращение страны в сельскохозяйственного гиганта, то Украина будет иметь две серьезные проблемы: низкий уровень зарплат и экономическую эмиграцию значительной части населения. Стратегия «Украина — это Китай для ЕС» также предусматривает бедное население, к тому же она не имеет технологических производств Китая. Так называемая стратегия «экспортного тигра» на тех стартовых позициях, на которых страна сейчас находится, имеет ограничения, поскольку ЕС дает возможность Украине экспортировать в себя только в тех объемах, которые не угрожают интересам странчленов Евросоюза.

Сделать Украину богатой может комплексная индустриализация. «Хватит продавать пшеницу в Италию и покупать там спагетти в десять раз дороже. Экспортировать продукты переработки, а не сырье. Модернизируйте существующие производства с помощью иностранных технологий. Вступайте в глобальные совместные предприятия. Создавайте жизненно необходимые институты: экспортно-импортный банк, администрацию по делам малого бизнеса, банк развития», — советует эксперт.

О том, кто должен вести Украину согласно выбранной стратегии, рассказал в своем выступлении другой спикер Киевского международного экономического форумаАртуро Брис, под руководством которого рассчитывается Индекс конкурентоспособности стран. Эксперт уверен, что реформы всегда делаются «сверху», а не «снизу». Для их успешности у страны должна быть не только качественная экономическая стратегия, но и лидер, который имеет четкое видение развития государства на 10 лет и более.

Также Артуро Брис попытался нарисовать картину, которая ожидает мировую экономику в будущем. В течение последних 20 лет в мире произошли огромные изменения. Но, по мнению эксперта, еще большие перемены ждут нас впереди: последующие 20 лет приведут мир к еще более радикальным изменениям. «60% будущих профессий, которыми будет владеть следующее поколение, еще не существуют. Ожидаемая продолжительность жизни людей, рожденных в 2035 году, составит более 100 лет — представьте, что будет с пенсионными фондами. Переводчики, которые сейчас дают людям возможность понимать друг друга, будут не нужны по причине наличия соответствующих устройств. Машины и роботы станут брать на себя все больше человеческого труда. Если будут авто без водителей, возможно, будут и правительства без министров?» — рассуждает Брис. Все эти изменения необходимо предусмотреть в предлагаемых реформах.

Дискуссия состоялась в рамках подготовки к третьему Киевскому международному экономическому форуму. За новостями мероприятия можно следить на сайтеи на официальной страницев Facebook.

 

 

Киевский международный экономический форум  (Kyiv International Economic Forum, KIEF)  постоянно действующая площадка для формирования стратегии экономического развития Украины. Ориентирована на организацию диалога экспертов, бизнеса и власти, заимствование лучшего мирового опыта, создание «дорожной карты» развития и содействия конвертации идей в реальные действия.

www.forumkyiv.orgwww.forumkyiv.org

 

Коментарі

Изображение
Бернард Юкер: "Ви не можете планувати кар'єру"
14.07.2017
Після 37 років роботи в компанії АББ, Бернард Юкер планує піти у відставку. Він був... Подробнее...
Изображение
Промова Віце-президента Європейської Комісії Валдіса Домбровскіса на Конференції з питань реформ в Україні
10.07.2017
Перш за все, хотів би висловити подяку британському та українському урядам за... Подробнее...
Изображение
Седрик Германн: "В Україні низький рівень агрострахування"
15.03.2017
Агрострахування наразі залишається мало запитаним серед українських... Подробнее...

Новини у фотографіях 

http://www.bizreliz.com/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/539601_MG_2234.JPG

Повнолітня "Людина року"

Цієї весни на всіх, причетних до створення загальнонаціональної програми «ЛЮДИНА РОКУ», на її незмінних друзів і прихильників чекає подвійне свято. По-перше, це урочисте дійство вшанування переможців і володарів титулу «ЛЮДИНА РОКУ-2011», See details

http://www.bizreliz.com/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/134157bilyk_.jpeg

Перша музична премія "Yuna"

 8 лютого 2012 року в НПМ «Україна», відбулась перша щорічна музична премія YUNA – національна церемонія нагородження найкращих в музичній сфері. Перша церемонія нагородження премії «Yuna» відзначила найкращих діячів музичного мистецтва See details

http://www.bizreliz.com/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/508028marafon_058.JPG

Найдовший телемарафон

З 5:30 29 березня  до 19:30 2 квітня 2012 року в он-лайн трансляції на сайті та в ефірі Першого Національного й ТРК «Ера»  тривав телемарафон «Пісня об’єднує нас!», який зробив See details

http://www.bizreliz.com/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/784436bovych_.jpg

Язичницькі символи Бовича

Понад 80 робіт, вирізьблених з дерева та присвячених прадавній язичницькій  та християнській духовності українців, покажуть у Києві з 5 по 17 квітня. Виставка «Дідизна», на якій будуть представлені твори одного з See details

http://www.bizreliz.com/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/565483fashion_04.JPG

Український EuroFashion

19 березня показом колекцій України та Іспанії відкрився проект EuroFashion ювілейного UFW. З цього показу стартував унікальний проект «модної» Європи, присвячений проведенню в Україні Євро-2012. Окрім численних гостей, показ відвідали See details

http://www.bizreliz.com/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/795012Devid_Spryit_Stefan_Kaltemberger.jpg

Презентация ультрабуков в Киеве

Одна из самых ожидаемых новинок первого квартала 2012 года, ультрабук Dell XPS 13 был презентован в культурно-развлекательном центре ATMASFERA 360. В атмосфере технологий третьего тысячелетия звезду ультрабука Dell XPS 13 в See details

http://www.bizreliz.com/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/134095hluschenko_.jpg

Графика Николая Глущенко

С 6 по 18 апреля 2012 года в залах Киевского национального музея русского искусства пройдет выставка коллекции графики 1930 – 1970-х гг. выдающегося  украинского художника, непревзойденного колориста – Николая Глущенко. See details

http://www.bizreliz.com/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/841692mak_donaldz_.JPG

Стояти за касою не просто...

11 листопада 2012 року відомі українські спортсмени, музиканти та громадські діячі відвідали МакДональдз на Хрещатику в Києві, де взяли участь у цьогорічній благодійній акції «День Щастя». Кожен небайдужий може також See details

http://www.bizreliz.com/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/377310RadissonBluHotelKyivPodil_.JPG

На древнем Подоле - новый Radisson

The Rezidor Hotel Group, одна из наиболее динамично развивающихся компаний в мировой гостиничной индустрии, входящая в составTheCarlsonRezidorHotelGroup, открыла второй отельв Киеве– Radisson Blu Hotel Kiev, Podil. Новая гостиница на 164 See details

http://www.bizreliz.com/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/699123lg_tv_.jpg

Перший у світі 84-дюймовий телевізор

Компанія LG Electronics спільно з мережею магазинів побутової техніки COMFY представила перший у світі 84-дюймовий CINEMA 3D Ultra HD телевізор на українському ринку. CINEMA 3D Ultra HD телевізор LG був уперше See details

http://www.bizreliz.com/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/550710576_predTalant.JPG

Мастера предпринимательства

Компания «Эмвей Украина» вместе с Украинским союзом промышленников и предпринимателей открыла «Мастерскую предпринимательства». 16 ноября 2012 года прошла конференция «Мастерская предпринимательства». В рамках конференции состоялось три события: награждение победительниц первого национального See details

http://www.bizreliz.com/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/113953pampers_.jpg

Тато-мама

30 января 2013 г. в научно-развлекательном центре «Атмасфера» в Киеве прошел первый всеукраинский Trendy Mama Forum, посвященный самым актуальным трендам и инновациям в уходе за малышами. Послушать экспертов и известных See details

Партнери

 

Контакти

 

 

 Інформаційна агенція "Бізреліз" (Bizreliz)

 КИЇВ - ПОЛТАВА

 e-mail: biz@bizreliz.com

e-mail: bizreliz@ukr.net

 e-mail: bizreliz@gmail.com

Copyright © 2010. Бізреліз    Усі права захищені