У спадщину від Радянського Союзу нам дісталося багато населених пунктів, які будувалися навколо великих підприємств. Сьогодніпорахувати скільки українців проживає в мономістах досить складно, оскільки найбільша кількість їх знаходиться в Луганській та Донецькій областях,  однак за деякими підрахунками це майже чверть від загальної кількості українських міст. Якщо завод прибутковий і працює стабільно –це одне, але якщо у містоутворюючого підприємства виникаютьякісьпроблеми - в місті настає колапс, адже знайти роботу досить складно, все формується навколо заводу. Фабрики, які не встигли модернізуватися стають пусткою, відповідно починає  й занепадати місто, молодь виїжджає із нього. Я неодноразово бував у Німеччині, та бачив, як там розвиваються такі мономіста. Мені стало цікаво розібратися, чому в них так, а в нас так, і як це змінити?

Сompany towns  Німеччини

По-перше, я хочу відмітити, що в США та Німеччині такі міста називають companytowns. Сьогодні у Німеччині досить диверсифікована економіка, тому в абсолютній більшості міст структура бізнесу цілком збалансована. Але є приблизно 300-500 населених пунктів, деіснує тільки одне чи два підприємства.Наприклад, Людвігсхафен з хімічним концерном BASFі Вальдорф зі штаб-квартирою виробника програмного забезпечення SAP. Або наприклад, місто Ерланген, якечасто жартівливо називають "містом Siemens", з Гютерсло керують медіаконцерном Bertelsmann, в Інгольштадті – знаходиться автозавод Audi. Також, наведу приклад ще кількох міст, менших за розмірами: в Оберкохені розташовується виробництво оптики фірми CarlZeiss, в Метцингені знаходиться штаб-квартира HugoBoss, відомого виробника одягу. Тобто, мономіст в Німеччині немало. Всі вони, знаходяться в Західній Німеччині. Якщо поглянути на Східну частину, то там свого часу теж були міста, де першість трималивеликі комбінати. Однак,після того як Східна та Західна частини Німеччини об’єдналися,ці підприємства збанкрутували, оскільки виявилися неконкурентоспроможними. Такі міста, як Дессау, Магдебург, Котбус або Лойна, пережили в 1990-х роках і на початку цього століття глибоку кризу, після втрати робочих місць, жителі цих міст почали виїжджати, особливо молодь. Для порівняння, на західній території Німеччини, заводи адаптувалися до вимог часу, модернізувалися, великі кошти були вкладені в науку та інновації. Відповідно, й самі міста навколо цих заводів розвивалися та прогресували.

У чому секрет успіху?

Я, як підприємець, чудово розумію, що для компаній важливими умовами успіху є інноваційна продукція, широкомасштабні наукові дослідження та конструкторські розробки, інтернаціоналізація бізнесу і розгалужені коопераційні зв'язки. А для самих міст передумова успіху - сприятливий інвестиційний клімат, який повинна забезпечувати місцева  влада: мінімум бюрократії, швидкі та гнучкі рішення, помірні або низькі ставки місцевих податків.  Якщо загально об’єднати це, то можна сказати, що в основі успіху –повинна бутиоптимальнавзаємодіябізнесу, науки і влади.Я хочу підкреслити, що важливе значення має міська влада, яка повинна підтримувати та розвивати місто, створювати сприятливий бізнес клімат в місті. Якщо подивитись, що трапилось  з промисловими центрами в колишній НДР, то там поступово відроджується малий і середній бізнес. Наприклад, в місті Магдебург, вдалося переконати найбільшого в Німеччині виробника вітрових генераторів Enerconрозмістити один зі своїх заводів. Навколо нього вже виник невеликий машинобудівний кластер, і всецев комплексі, природно, веде до створення нових робочих місць, а отже і покращення економічної ситуації в місті.

Співпраця бізнесу та влади дасть результат

Для того, щоб українські мономіста розвивалися, нам потрібно зрозуміти, що міста з інноваційними підприємствами, які модернізувалися, не лише отримуватимуть колосальний прибуток самі, а й в свою чергу, розвиватимуть місто. Адже, компанія створює престижні робочі місця, привертає в місто висококваліфіковані кадри, допомагає в спонсоруванні спортивного, культурного і суспільного життя. А успішнемісто, в свою чергу, сприяєпозитивному іміджу компанії, додаючи  йому балив конкуренції брендів. Наприклад, в Німеччині компанія Bayerвідома всій країні і далеко за її межами,в тому числі,і тому, що у неї свій футбольний клуб і стадіон в Леверкузені.Також, я хочу акцентувати на тому, що у мономістах важливо розвивати малий та середній бізнес – це завдання підприємців. Завдання держави і місцевих громад - створити умови для того, щоб і великий і малий бізнес могли нормально існувати.Створити сприятливий інвестиційний клімат,  дати можливість бізнесу розвиватися. В свою чергу, співпрацюючи з владою містоутворюючі підприємства можуть взяти на себе зобов'язання щодо розвитку міської інфраструктури і комунальної сфери. Саме тому, завдяки співпраці бізнесу та влади, модернізації підприємств, розвитку науки та технологій, не лише фабрики та заводи зможуть запрацювати на нову силу, а й міста почнуть невпинно розвиватися.

 

Коментарі

Изображение
Робер Герцог:"Жодних нових зобов'язань і обмежень".
23.08.2018
Професор Страсбурзького університету, експерт Ради Європи Робер Герцог... Подробнее...
Изображение
Андрій Доценко, керівник компанії Sky Building: "Моно-міста, як спадок від СРСР"
29.11.2017
У спадщину від Радянського Союзу нам дісталося багато населених пунктів, які... Подробнее...
Изображение
Світлана Теуш: "Сонячна енергетика в Україні є досить привабливою"
03.11.2017
1.      Вітаю. Темою вашого виступу на конференції «Solar Energy Ukraine... Подробнее...
Изображение
Бернард Юкер: "Ви не можете планувати кар'єру"
14.07.2017
Після 37 років роботи в компанії АББ, Бернард Юкер планує піти у відставку. Він був... Подробнее...

Новини у фотографіях 

Партнери

 

Контакти

 

 

 Інформаційна агенція "Бізреліз" (Bizreliz)

 КИЇВ - ПОЛТАВА

 e-mail: biz@bizreliz.com

e-mail: bizreliz@ukr.net

 e-mail: bizreliz@gmail.com

Copyright © 2010. Бізреліз    Усі права захищені