Агропром

Міжнародний конгрес «Органічна Україна 2017» Міжнародний конгрес «Органічна Україна 2017» зібрав на своїх майданчиках понад 450 учасників. Успішні виробники, переробники та продавці органічної продукції охоче поділилися практичним досвідом з тими, хто тільки збирався розпочати органічне виробництво, дали поради свідомим споживачам, шукаючи спільну мову з покупцями органічної продукції з інших країн, налагоджуючи взаємовигідну співпрацю між учасниками органічного ринку в Україні. Понад 70 доповідачів, представники 9 країн взяли участь у паралельних сесіях форуму та шести тематичних конференціях. На Конгресі були укладені дві міжнародні угоди щодо постачання органічної продукції у Швейцарію. Найкращу продукцію органічного ринку представили на виставці 36 експонентів з різних областей України, також декілька компаній представили  імпортовану продукцію, що дуже важливо для формування та розвитку ринку. Паралельно з конференційними заходами відбулася виставка, до якої завітали понад 3000 відвідувачів. Вхід був вільним для всіх бажаючих. Допитливі споживачі змогли не тільки подивитися і скуштувати органічні продукти, а й особисто познайомитися з фермерами. Член ГС «Органічна Україна»мережа органічних магазинів «Натур Бутік»мережа органічних магазинів «Натур Бутік»провела лекції для споживачів  про органічне виробництво - «Навіщо купувати органічні продукти, миючі засоби та текстиль» та інші. Наразі, робота зі споживачем - головний вектор для розвитку внутрішнього ринку. В рамках Міжнародного конгресу відбувся екскурсійний тур на органічну ферму «Zabirya Organic Farm», де представники 10 областей України, а також, Швейцарії, Ізраїля, Німеччини, Франції мали можливість дискутувати та ділитися своїм досвідом. Пан Морріс Мейєр провів лекцію-діагностику на тему «Побудова біодинамічної ферми - послідовний план дій».

 

На відкритті Конгресу виступилиМіністрМіністр аграрної політики та продовольства  аграрної політики та продовольства УкраїниУкраїниТарас Кутовий та заступник директораШвейцарського бюро співробітництва в УкраїніВіктор Шуткевич, президент громадської спілки «Органічна Україна»Олена Березовська.

«Органічне виробництво розвивається шаленими темпами, але ми прагнемо, щоб цей процес був більш системним і був значно видиміший усередині країни і поза її межами. Галузь одна із найдинамічніших. За п’ять років у нас приріст 90%», - сказав Тарас Кутовий. Керівник аграрного відомства нагадав, що саме розвиток органічного виробництва визначено Кабінетом Міністрів одним із головних пріоритетів роботи Мінагрополітики на 2017 рік. «Підтримка органічного виробництва є також важливим напрямком нашої стратегії «3+5». Тому ми розробили «органічний» законопроект, який вже підтримав Кабінет Міністрів», - зазначив Тарас Кутовий.

 

«Уряд Швейцарії вже 15 років підтримує розвиток органічного сільського господарства в Україні. Ухвалено рішення продовжити цю підтримку до 2018 року в таких напрямках як створення ринку органічної продукції в Україні та підтримка діючого органу сертифікації. Ми також вітаємо кроки Міністерства аграрної політики та продовольства України у цьому секторі та готові долучитися до них. Сьогодні існують всі передумови для подальшого зростання органічного сільського господарства України як на внутрішньому ринку, а також подальшого закріплення України як надійного партнера на зовнішніх ринках органічної продукції», - підсумував Віктор Шуткевич.

 

У роботі Конгресу взяли активну участь заступники міністра Ольга Трофімцева та  Олена Ковальова. Олена Ковальова, заступник Міністра аграрної політики та продовольства України, надала присутнім ґрунтовну інформацію стосовно регуляторної політики міністерства в галузі розвитку органічного виробництва, окресливши основні вимоги до обігу та маркування органічної продукції, переваги нового законопроекту й пріоритети Стратегії розвитку аграрного сектору «3 + 5». Вона відзначила, зокрема, що в рамках державної підтримки органічного виробництва у фермерів вже є можливість отримати фінансову підтримку на конкурсних засадах на поворотній основі для проведення сертифікації виробництва органічної продукції (сировини), при цьому за рівних умов фермерські господарства, які подали заяву про перехід на виробництво органічної продукції (сировини), мають перевагу над іншими фермерськими господарствами, які претендують на отримання фінансової підтримки. Ольга Трофімцева, заступник Міністра аграрної політики та продовольства України з питань європейської інтеграції, розповіла учасникам конгресу про поточну ситуацію та ключові пріоритети Мінагрополітики щодо розвитку експорту української органічної продукції, про перспективи українських виробників органічної продукції на міжнародних ринках. Вона звернула увагу слухачів на те, що експорт української органічної продукції значно зріс останніми роками. А для подальшого розвитку треба розуміти, відзначила Ольга Трофімцева,що асортимент органічної продукції досить обмежений, на ринку достатньо сегментів, де конкуренція зовсім відсутня, тому потрібна диверсифікація, а такожпереробка, експорт переробленої продукції, а не тільки сировини.

Олена Березовська, президент громадської спілки «ОрганічнаУкраїна», сказала, що ця подія підвищить довіру до органічного виробництва у аграріїв,  довіру до органічного продукту у споживача і довіру до експертності вже існуючого органічного сектору. «Цей Конгрес є поєднанням різних форматів для повного розуміння стану органічного ринку, – говорить Олена Березовська, організатор Конгресу. – Тут гармонійно співіснують різні формати, теми, інтересице віддзеркалення нинішнього стану органічного руху в Україні. Запит на органічну продукцію невпинно зростає, дрібні й великі фермери долучаються до органічного сектору – все відбувається, змінюється дуже-дуже швидко».

«У нашому переліку сьогодні понад чотириста операторів органічного ринку, - говорить Сергій Галашевський, директор органу сертифікації «Органік Стандарт», співорганізатор Конгресу. – У нас працюють фахівці по всій країні, і ми постійно розширюємо штат, щоб встигати реагувати на всі запити бажаючих, адже кількість сертифікованих господарств за останні 10 років в Україні значно зросла».

Україна має великий потенціал виробництва органічних продуктів: здатна забезпечити широкий асортимент органічного споживчого кошика для внутрішнього ринку та зробити вагомий внесок в експорт сільськогосподарської продукції. Наразі в Україні  410 550 га землі зайнято під органічне сільське господарство відповідно до даних Федерації органічного руху України. Порівняно з 2010 роком цей показник зріс на 35%, а Середньостроковий план пріоритетних дій Уряду до 2020 року (наразі його проект в процесі громадського обговорення) передбачає збільшення  площі земель органічного сільського господарства до 450 тис. га вже до кінця 2017 року, тобто на 10%. Цесвідчить про перспективи для подальшого стабільного розвитку. (Для інформації: В Європі площа земель, зайнятих під органічне виробництво, збільшилась з 2010 до 2015 рік на 2 млн. га, на 21%. Сертифіковано більше 11 мільйонів гектарів і більше 270 тисяч фермерських господарств. ДаніEurostat).

Органічне сільське господарство в Україні може стати одним із локомотивів економічного розвитку країни, при цьому зберігаючи родючість ґрунтів країни та забезпечуючи добробут громадян. Сьогодні розвиток органічного виробництва входить до переліку пріоритетів нашої держави (Стратегічні пріоритети 3+5 Міністерства аграрної політики та продовольства України та Єдина комплексна стратегія розвитку сільського господарства та сільських територій на 2015-2020 роки), яка фінансово заохочує фермерів до переходу на органічне виробництво, робить конкретні кроки для адаптації національного законодавства до вимог ЄС згідно з Угодою про Асоціацію між Україною та ЄС. Так, законопроект України «Про основні принципи та вимоги до органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції», що має визначити правила функціонування органічного ринку в Україні, зменшити наявні ризики та забезпечити належний державний контроль у сфері органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції, вже  чекає на розгляд у сесійній залі Верховної Ради України найближчим часом.

 

«До роботи над цим законопроектом були залучені представники всіх учасників органічного руху України та міжнародні партнери, – говорить Катерина Шор, менеджер проектів МБО ІЦ «Зелене досьє», співорганізатор Міжнародного конгресу «ОрганічнаУкраїна 2017». – Нам вдалося продемонструвати успішність спільної роботи, досягти позитивних результатів завдяки злагодженій діяльності всього органічного сектору».

За даними численних досліджень у світі споживачі органічних харчових продуктів вважають стан свого здоров’я значно кращим, ніж споживачі конвенційної (неорганічної) їжі. Дослідження вчених Національного медичного університету імені О.О.Богомольця показало, що на здоров’я дитини в Україні на 50% впливає харчування,  лікуванняна 10%, генетика –на 20%, умови життя –на 20%. Такі показники яскраво демонструють, що органічне харчуванняце не просто модний тренд, а здоровий спосіб життя, який свідомо вибирають люди в усьому світі. До світового органічного руху українські фермери та громади приєднуються «семимильними» кроками. Вже сьогодні  операторам органічного ринку України є що запропонувати споживачам не тільки на внутрішньому ринку, а й на зовнішньому. Зокрема, найближчими днями потужна делегація органічного сектору України вирушає до німецького міста Нюрнберг на найбільшу в світі міжнародну виставку органічної продукції «Біофах 2017», де вже вчетверте буде представлено Національний павільйон України.

Підбиваючи підсумки, Наталія Прокопчук, менеджер швейцарсько-українського проекту FiBL-SECO «Розвиток органічного ринку в Україні», зазначила: «Учасники сесії Міжнародного конгресу «ОрганічнаУкраїна 2017» пророзвиток внутрішнього і зовнішнього ринків органічних продуктів (Олександр Ющенко (ПП «Галекс-Агро»), Іван Томенко (ТОВ «Агрофірма «Поле»), Андрій Ніколаюк (ПрАТ «Етнопродукт»), Сергій Галашевський (орган сертифікації «Органік Стандарт») були одностайні у висновку, що основними потребами для розвитку органічного сектору є підвищення рівня обізнаності населення про органічні продукти, спільна робота для формування позитивного іміджу України як надійного постачальника органічної продукції на експорт через патріотизм,  покращення якості продукції, через щорічне проведення Міжнародного конгресу «ОрганічнаУкраїна»для розуміння реального зрізу внутрішнього ринку та стратегічних напрямків розвитку, через представлення міжнародного Національного павільйону України на міжнародній виставці органічної продукції «Біофах» для розширення зовнішніх ринків міжнародного партнерства; кваліфіковані кадри для роботи в органічних господарствах, робота науковців виключно для практичного застосування органічними виробникамине «теорія») та налагоджена система постійного інформування виробників зі сторони держави».

 

Організатори Міжнародного конгресу «Органічна Україна 2017»:Спілка виробників органічних сертифікованих продуктів «Органічна Україна»Спілка виробників органічних сертифікованих продуктів «Органічна Україна»,консультаційний орган «КьюС»,орган сертифікації «Органік Стандарт»орган сертифікації «Органік Стандарт»,Дослідний інститут органічного сільського господарства (FiBL, Швейцарія)Дослідний інститут органічного сільського господарства (FiBL, Швейцарія),мережа магазинів органічних продуктів «Натур Бутік»мережа магазинів органічних продуктів «Натур Бутік»,МБО Інформаційний центр «Зелене досьє»,МБО Інформаційний центр «Зелене досьє»,НВО «Інститут органічного виробництва».

За підтримки:Міністерства аграрної політики та продовольства Міністерства аграрної політики та продовольства УкраїниУкраїниіДержавного секретаріату Швейцарії з економічних питань (SECO)в рамкахшвейцарсько-українського проекту «Розвиток органічного ринку в Україні»швейцарсько-українського проекту «Розвиток органічного ринку в Україні».

Партнери:компанія «Granosa»компанія «Granosa»,Асоціація «Дунайська соя»Асоціація «Дунайська соя»,ПП «БТУ-Центр»ПП «БТУ-Центр»,ТОВ «КЕТ УКРАЇНА»ТОВ «КЕТ УКРАЇНА»,Всеукраїнська екологічна громадська організація «Мама–86»Всеукраїнська екологічна громадська організація «Мама–86»,Львівська міська громадська організація «Екотерра».Львівська міська громадська організація «Екотерра».

На офіційній сторінці  Міжнародного конгресу іжнародного конгресу ««Органічна УкраїнаОрганічна Україна»»знаходяться всі матеріали і інформація про продукти  з переліком асортименту від кожного

 

 

Інформаційна довідка

Перелік експонентів виставки в рамках Першого міжнародного конгресу «Органічна Україна 2017»:

1.     Мережа органічних магазинів «Натур Бутік»;Мережа органічних магазинів «Натур Бутік»;

2.     ТОВ «Органік оригінал», ТМ «Екород»;ТОВ «Органік оригінал», ТМ «Екород»;

3.     ТОВ «Хлібіо-Трейд»;ТОВ «Хлібіо-Трейд»;

4.     ТОВ «Органік Мілк»;ТОВ «Органік Мілк»;

5.     ТОВ «Старий Порицьк»;ТОВ «Старий Порицьк»;

6.     ТОВ «Фірма «Діамант ЛТД»,«ТМ «Козуб органік»;ТОВ «Фірма «Діамант ЛТД»,«ТМ «Козуб органік»;

7.     ФСГ «Золотий Пармен»;ФСГ «Золотий Пармен»;

8.     ПрАТ «ЕтноПродукт»;ПрАТ «ЕтноПродукт»;

9.    ТМ «Liqberry»; ТМ «Liqberry»;

10. ТОВ «Агрофірма «Поле»; ТОВ «Агрофірма «Поле»;

11. ТОВ «Дунайський аграрій»;

12. ТОВ «Кварк»; ТОВ «Кварк»;

13. ТОВ «Лілак», ТОВ «Лілак»,ТМ «Springdrops»;

14. СФГ «Перлина Струмка»;

15. ТОВ «Фірма «Каспер»; ТОВ «Фірма «Каспер»;

16. ПАТ «Житомирський маслозавод», ТМ «Рудь»; ПАТ «Житомирський маслозавод», ТМ «Рудь»;

17. ПрАТ «Агрофірма Березанська птахофабрика»; ПрАТ «Агрофірма Березанська птахофабрика»;

18. ТОВ «Жива земля Потутори»;

19. ФГ «Токмацьке 2011»;

20. ПП «Науково-виробнича фірма «Елітфіто»; ПП «Науково-виробнича фірма «Елітфіто»;

21. ФГ «Костів»; ФГ «Костів»;

22. ФГ «Соломея»;

23. ТДВ «Рівнехолод»; ТДВ «Рівнехолод»;

24. ТОВ «Двіпа», ТМ «Ахімса»;

25. Український органічний кластер;

26. ТОВ «Юнімед»; ТОВ «Юнімед»;

27. ТОВ «Чойс»,ТМ «WhiteMandarin»;

28. Міжнародний проект «Biologic.ua»;Biologic.ua»;

29. Магазин етно-їжі «Дари Макоші»; Магазин етно-їжі «Дари Макоші»;

30. ТОВ «Енергетична компанія «Канон»;

31. ТД «БТУ-Центр»; ТД «БТУ-Центр»;

32. ФОП «Конкін», ТМ «Вермікон»; ФОП «Конкін», ТМ «Вермікон»;

33. ТОВ «НВП «Брістон-фарм»;

34. ТОВ «НВП «Екологічний Капітал»;

35. Українсько-польське спільне підприємство «Стрейтлайн»; Українсько-польське спільне підприємство «Стрейтлайн»;

36. Група компаній «ACCOUNT».

            Корисні посилання:

·      Розпорядження Кабінету Міністрів України від 27 травня 2016 р. про те, що розвиток органічного ринку входить до переліку пріоритетних завдань Уряду (Підрозділ 15 «Розвиток органічного ринку» розділу ІІ Розпорядження Кабінету Міністрів України від 27 травня 2016 р. № 418-р «Про затвердження плану пріоритетних дій Уряду на 2016 рік»Підрозділ 15 «Розвиток органічного ринку» розділу ІІ Розпорядження Кабінету Міністрів України від 27 травня 2016 р. № 418-р «Про затвердження плану пріоритетних дій Уряду на 2016 рік»).

·      Проект Середньострокового плану пріоритетних дій Уряду до 2020 рокуhttp://www.kmu.gov.ua/control/uk/publish/article?art_id=249634799&cat_id=244828445http://www.kmu.gov.ua/control/uk/publish/article?art_id=249634799&cat_id=244828445

·      Законопроект «Про основні принципи та вимоги до органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції» зареєстровано (24/11/2016) у Верховній Раді України під номером 5448,http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=60576http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=60576

·      Перша державна підтримка органічному виробництву на національному рівні: Постанова Кабінету Міністрів України від 08 вересня 2016 р. № 609 «Про внесення змін до Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для надання підтримки фермерським господарствам».

·      Механізм стимулювання виробництва органічної продукції шляхом проведення спеціалізованих земельних аукціонів: http://minagro.gov.ua/uk/node/23027http://minagro.gov.ua/uk/node/23027

·      Обласні державні адміністрації запровадили регіональну підтримку задля розвитку органічного ринку:

http://agroprom.zt.gov.ua/index.php/tutorials-menu-49http://agroprom.zt.gov.ua/index.php/tutorials-menu-49

http://apk.adm-pl.gov.ua/ogoloshennya/programa-rozvitku-ta-pidtrimki-agrarnogo-kompleksu-poltavshchini-za-prioritetnimihttp://apk.adm-pl.gov.ua/ogoloshennya/programa-rozvitku-ta-pidtrimki-agrarnogo-kompleksu-poltavshchini-za-prioritetnimi

·      Національний павільйон України на міжнародній виставці органічної продукції «Біофах»www.biofach.com.uawww.biofach.com.ua

8 грудня відбулася підсумкова VIII Міжнародна конференція «Ведення аграрного бізнесу», організована асоціацією «Український клуб аграрного бізнесу» та агенцією AgriEvent. Метою події було підвищення розуміння українських сільськогосподарських виробників зовнішніх та внутрішніх факторів, які впливатимуть на їхню діяльність  у 2017 році. У заході взяло участь біля 300 представників провідних аграрних компаній, фахівців галузі.

Програма конференції складалася з 7-ми сесій, присвячених актуальним темам 2016 року: «Управління земельними ресурсами», «Кризова логістика в АПК», «Аграрний експорт: куди прямуємо?», «Інноваційні технології в агробізнесі», «Податки та фінанси: чого очікувати у 2017 роціта «Корпоративна відповідальність». У фокусі цьогорічної конференції була державна політика та вплив основних законодавчих змін на сільське господарство, оскільки держава регулює ключові елементи і сфери, які впливають на ефективність агровиробництва. Так, на сьогодні держава є монополістом у логістиці; підписує міжнародні угоди щодо виходу на зовнішні ринки, безпосередньо впливаючи на збут продукції; запроваджує «правила гри» щодо використання сучасних технологійтому числі, біотехнологій); регулює земельні та фінансові питання.

Про особливості цьогорічної конференції розповів генеральний директор асоціації  «Український клуб аграрного бізнесу» Тарас Висоцький: «Проаналізувавши поточну ситуацію в сільському господарстві України, ми вирішили сконцентруватися на найбільш актуальних питаннях, які мають вирішальне значення для його подальшого функціонування та розвитку. Окрім загального обговорення регуляторних змін та перспективних напрямків у широкому колі представників галузі, в рамках заходу відбулася також низка профільних дискусій, метою яких є створення вузькоспеціалізованої професійної платформи для обміну досвідом між кращими спеціалістами».

Під час першої сесіїФолькер Зассе, керівник проекту «Українсько-німецький агрополітичний діалог», презентував сучасний науковий інструмент для кількісної оцінки впливу політичних рішень на розвиток аграрного сектору України на основі моделі прогнозування ефектів агрополітики, AGMEMOD Partnership: «Ця модель дозволяє прогнозувати та аналізувати щорічний вплив політичних рішень в аграрній сфері на сектор сільського господарства країн ЄС, України, Туреччини, Росії, Казахстану та «всього іншого світу». 

Під час сесії «Управління земельними ресурсами» обговорювалися питанняземельного банку,інвентаризації земель, імплементації норм щодо відумерлої спадщини. Оксана Крижанівська, партнер, адвокатALEXANDROV&PARTNERSу своїй доповіді порушила проблемні питання різних аспектів формування земельного банку: «Першочерговою проблемою при формуванні земельного банку є мораторій, через це в Україні існує ситуація висококонкурентної боротьби за право оренди та отримання прихильності пайовиків. Полем для проявів недобросовісної конкуренції є відсутність вільних земель і висока маржинальність аграрного бізнесу. Все більшого поширення набувають приклади самовільного захоплення земельних ділянок та знищення урожаю конкурентів», - зазначила адвокат.

Під час логістичної сесії експерти наголосили, що аграрний сезон був успішним, але виявився надзвичайно складним через труднощі з транспортуванням збіжжя. Під час обговорення теми кризової логістики в АПКОлена Мельник, Менеджер з логістики, Кернел розповіла про те, як мінімізувати втрати аграрних компаній за нинішніх умов:«Найбільш доцільним є глибокий аналіз існуючих проблем, рішень, які менеджмент компанії може реалізувати безпосередньо чи опосередковано, а також визначення тих факторів, на які бізнес не може вплинути. Наступним кроком є розробка системи заходів, націлених на те, щоб максимально ефективно знизити прогнозовані ризики. Серед них — організація «круглих столів», налагодження комунікації між холдингами, зустрічі з представниками перевізників авто- та ЗД транспорту, елеваторних блоків та портів. Обмін думками між всіма ланками агрологістичного ланцюга безперечно матиме позитивний вплив на прийняття стратегічних рішень». Крім того, Олена Мельник зазначила, що важливим кроком є оптимізація внутрішніх логістичних процесів агрокомпаній, впровадження інноваційних технологій та нових підходів до організації збиральної кампанії.

Паралельно в іншій залі експерти ділилися думками щодо перспектив аграрного експорту. Зокрема, обговорювали ймовірність відкриття «екзотичних» ринків в індокитайський регіон та в країни Субсахарської Африки.У 2015 році Україна експортувала продовольчих товарів в цей регіон на суму 337 млн. дол. США, що становить менше 1% загального імпорту даних країн. Основу експорту склали зернові культури – 204 млн. дол. США та соняшникова олія – 74 млн. дол. США. Найбільшими імпортерами української продукції стали Південна Африка, Ефіопія та Джібуті. Проте, потенційний об’єм експорту в даний регіон для України становить 1,5 млрд. дол. США. Українська продукція може покрити 60% всього імпорту пшениці даного регіону, 15% курятини, повністю забезпечити потребу в кукурудзі та соняшниковій олії.

Тема «Інноваційні технології в агробізнесі» стала ще одним питанням для активного обговорення. Оптимізація врожайності, підвищення ефективності та зниження ризиківключові завдання для українських агровиробників. Учасники конференції дізналися більше процифрові технології і те, чим можуть бути корисними поєднання безперервного збору польових та метеорологічних даних з агрономічним моделюванням.

Фінансово-економічна ситуація та фіскальний контроль, безумовно, впливають на агровиробництво на всіх його етапах, і тому одна із сесій була присвячена саме цій тематиці. Під час панельної дискусії «Податки та фінанси: чого очікувати у 2017 роціексперти порушили питання запровадження ефективних фінансових рішень та стратегій для аграрного бізнесу. Крім того, під час сесії Олексій Омеляненко, представник IFCрозповів про аграрні розписки як дієвий механізм кредитування аграрних виробників. Зокрема, він зазначив, що на сьогодні в Україні видано 60 аграрних розписок, за допомогою яких залучено понад 189 млн грн. Також учасники обговорили глобальні і локальні правові тренди та їх вплив на податки і фінанси.

Під час сесії «Корпоративна відповідальність» ключовим спікером якої став Вейнанд Брур, СREM, (Нідерланди) у фокусі уваги були питання корпоративної соціальної відповідальності, тренди КСВ в агробізнесі, її роль у доступі до ринків та інструменти та ініціативи. Під час другої практичної частини учасники провели SWOT-аналіз КСВ, яка супроводжувалася дискусією.

У рамках VIII Міжнародної конференції «Ведення агробізнесу в Україні»Асоціація «Український клуб аграрного бізнесу» відзначила досягнення найкращих агровиробників, які показали вражаючі результати під час збору урожаю 2016 року. Відзнака агрономічної ефективності«ОБЖИНКИ-2016»була вручена переможцям серед членів УКАБ у 9 номінаціях.

17-18 листопада 2016 року відбулася перша міжнародна конференція, присвячена ризик-орієнтованій системі контролю за безпечністю молока і молочних продуктів. Організатор конференціїшвейцарсько-український проект з безпечності молока за підтримки Швейцарського бюро співробітництва в Україні та Держпродспоживслужби.

Усього конференцію відвідали 126 учасників: представники Держпродспоживслужби (центрального рівня і обласних управлінь), Мінагропроду, асоціацій виробників і переробників молока, міжнародних проектів і організацій, а також молокопереробні підприємства-партнери проекту. Серед спікерів конференції були міжнародні експерти з якості й безпечності молока.

Під час конференції розглядалися питання розвитку молочного бізнесу в Україні, вимоги нового харчового законодавства України, ризик-орієнтоване інспектування, виробництво органічного молока в Україні, найкращі практики під час виробництва і переробки молока тощо.

Голова Держпродспоживслужби Володимир Лапа наголосив на важливості діяльності проекту: «Швейцарсько-український проект комплексно охоплює виклики і проблеми молочної галузі України: удосконалює законодавство молочного сектору, проводить тренінги і семінари для представників Держпродспоживслужби, налагоджує роботу між виробниками і переробниками молока».

Після кожної тематичної сесії учасники конференції мали змогу задати питання спікерам і спільно обговорити найбільш актуальні: нормативно-правове регулювання безпечності харчових продуктів та його адаптація до вимог ЄС, впровадження системи НАССР, фальсифікацію молочної продукції, хвороби, що несуть найбільші загрози молочному тваринництву, особливості виробництва органічної молочної продукції та успішні результати впровадження найкращих практик.

 

Додаткова інформація:

Проект з безпечності молокаПроект з безпечності молока

Загальна мета проекту полягає у підтримці створення та впровадження в Україні сучасної системи контролю за безпечністю харчових продуктів на основі оцінки ризиків у молочному ланцюгу додаткової вартості в Україні.Діяльність проекту спрямована, з одного боку, на надання технічної допомоги Державній службі України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, щоб розробити і ввести в дію сучасну систему інспектування безпечності харчових продуктів на основі оцінки ризиків у молочному ланцюгу додаткової вартості, а з іншого боку, на надання допомоги молокопереробному виробництву у запровадженні консультативної програми для поліпшення виробництва безпечного та високоякісного молока на рівні первинного виробництва. Проект також визначить нагальні потреби у обладнанні, щоб підтримати впровадження системи інспектування безпечності харчування та надати обмежену кількість обладнання, виходячи з оцінки потреб. Проект фінансується Державним секретаріатом Швейцарії з економічних питань (SECO).

 

Швейцарська Конфедерація в Україні:

У 1997 році Швейцарія та Україна уклали двосторонню угоду щодо технічної співпраці, в рамках якої в Києві було відкрито Швейцарське бюро співробітництва для координації та підтримки програм в Україні. Швейцарське бюро співробітництва в Україні діє від імені трьох державних організацій– Швейцарської агенції розвитку та співробітництва (SDC)таВідділу безпеки людини (HSD), які входять до складу Федерального департаменту закордонних справ Швейцарії, таДержавного секретаріату Швейцарії з економічних питань (SECO)Державного секретаріату Швейцарії з економічних питань (SECO), який є частиною Федерального Департаменту Швейцарії з економічних питань. Швейцарська програма співробітництва в Україні на 2015 – 2018 рр. спрямована на підтримку чотирьох основних напрямків: сталий економічний розвиток, стале використання енергоресурсів та міський розвиток, врядування та відновлення миру, а також здоров’я. Окрім того, Швейцарська Конфедерація надає гуманітарну допомогу в регіони та цільовим групам, які постраждали від конфлікту на сході України. Річний бюджет Швейцарської програми співробітництва в Україні сягає 25 мільйонів швейцарських франків. Для більш детальної інформації відвідайте, будь ласка, веб-сторінку: https://www.eda.admin.ch/ukraine/.

 

SAFOSOSAFOSO швейцарська консалтингова компанія з розбудови потенціалу, заснована у 2003 році колишнім директором швейцарської ветеринарної служби. Компанія працює у напрямку досягнення глобальних цілей у сфері охорони здоров’я тварин, безпеки харчових продуктів, продовольчої безпеки споживачів і сталої торгівлі продуктами тваринного походження, таких як м'ясо і молоко. SAFOSO співпрацює з приватними компаніями, урядами, міжнародними організаціями, групами споживачів, діагностичними компаніями і науковими інституціями SAFOSO акцентує увагу на харчовому ланцюгу ще до етапу збирання врожаю, оскільки управління безпекою харчових продуктів є найбільш ефективним тоді, коли воно починається на початку виробничого процесу. Технічна експертизаоснова роботи компанії. Співробітники SAFOSO володіють сучасними науковими підходами і знаннями, які можуть стати корисними для клієнтів.

Жовтень цього року відзначився цілою низкою інформаційних заходів, що були присвячені питанням органічного споживання та виробництва. Так, на початку жовтня цього року в 15 регіонах України ВЕГО Мама-86 за підтримки Шведського товариства охорони природиШведського товариства охорони природи та у співпраці з іншими партнерськими організаціями, провела потужну інформаційно-просвітницьку компанію в рамках Тижня екологічного споживача 2016 «Живи органічно!», що включала різноманітні конкурси для школярів та студентів, флешмоби, круглі столи, семінари та майстер класи, присвячені популяризації органічного харчування та землеробства, як частини культури сталого споживання та харчування, серед сімей з дітьми та інших пріоритетних цільових груп, а також серед фермерів, що потенційно могли б перейти на безпечний для природи та здоров’я спосіб вирощування та виробництва сільськогосподарської продукції.

Логічним продовженням вищезазначеної активності став прес-тур для журналістів України.

12 жовтня 2016 року Дослідний інститут органічного сільського господарства (FiBL) в рамках проекту "Розвиток органічного ринку в Україні" (2012-2016)* та Полтавська міська екологічна громадська організація «Мама-86-Полтава» провели для представників ЗМІ прес-тур до виробників органічної продукції Полтавської області. Учасниками заходу стали 23 журналісти з різних областей України.

На прес-конференції, що проходила в урочистому Залі засідань Полтавської державної аграрної академії (ПДАА), учасників привітав Писаренко Павло Вікторович, доктор сільськогосподарських наук, професорперший проректор. Він зауважив, що ПДАА має неабиякий досвід у наукових та практичних розробках, що стосуються органічного сільського господарства: на базі агрономічного факультету академії відкрито новий магістерський курс «Еколого-економічне рослинництво», в рамках якого студенти мають змогу проходити міжнародну практику на провідних органічних підприємствах Європи, а в 2010 році спільно з  ПП Агроекологія був відкритий перший в Україні Центр органічного землеробства «ПОЛТАВА-ОРГАНІК», метою діяльності якого стало створення інноваційної системи виробництва, переробки та формування культури споживання екологічно безпечної продукції. Наразі такі Центри функціонують в 7 регіонах України і мають чітку орієнтацію на регіональні особливості ведення органічного сільського господарства.

Прокопенко Роман Миколайович, заступник директора Департаменту агропромислового розвитку Полтавської обласної державної адміністраціїначальник управління розвитку сільських територій та кадрової політики, розповів журналістам про Програму розвитку та підтримки аграрного комплексу Полтавщини за пріоритетними напрямками на період до 2020 року. До основних пріоритетних  напрямків Програми включено також і розвиток органічного землеробства та виробництво органічних продуктів харчування, на підтримку якого виділено 6,5 млн. грн. Програмою передбачено компенсацію в розмірі 100% понесених витрат у зв’язку із проведенням та підтвердженням відповідності виробництва органічної продукції (сировини) та отриманням сертифіката відповідності у рослинництві, тваринництві та переробці сільськогосподарської продукції, в тому числі у перехідний період, незалежно від видів сільськогосподарської діяльності та видів продуктів переробки. Також органічні виробники мають змогу отримати компенсацію понесених витрат у зв’язку із постачанням дитячим дошкільним, шкільним, медичним та соціальним закладам області органічної продукції на умовах державних закупівель. В Програмі мають право брати участь як юридичні особи, так і фізичні особи підприємці, що зареєстровані в Полтавській області. Найближчим часом будуть розглянуті перші заявки на компенсацію витрат на сертифікацію, що надійшли від органічних виробників Полтавщини. Наразі такі програми підтримки органічних виробників діють ще в двох областях: Львівській та Житомирській.

Білик Руслан, координатор молочного напрямку проекту, «Дослідний інститут органічного сільського господарства (FiBL), детально розповів про діяльність Fibl в Україні, зокрема про проект "Розвиток органічного ринку в Україні". Даний Проект фінансується Швейцарською Конфедерацією через Державний секретаріат Швейцарії з економічних питань (SECO) та впроваджується Дослідним інститутом органічного сільського господарства (FiBL, Швейцарія) у співпраці з основними учасниками сектору в Україні та Міністерством аграрної політики та продовольства України. Головною метою проекту є стимулювання зростання малих та середніх підприємств українського органічного харчового сектору через розвиток органічних та регіональних виробничо-збутових харчових ланцюгів. Руслан Білик зауважив, що наразі Україна є основним постачальником органічного зерна в Європу і необхідно докласти чимало зусиль з боку усіх гравців органічного ринку для розвитку переробки та виготовлення готових харчових продуктів як для внутрішнього, так і для зовнішнього ринків. Гарним прикладом такого розвитку є молочна галузь, де на сьогодні є 10 сертифікованих органічних ферм і 5 переробників. Так, наприклад, фірма Рудь запустила виробництво органічного морозива, що користується неабияким  попитом серед споживачів України і має всі шанси для виходу на зовнішні ринки, адже підприємство має євро номер, який дозволяє займатися експортом. Наразі в Україні понад 250 сертифікованих органічних виробників. Перспективними експерт вважає органічні сімейні ферми, що функціонують в межах окремих регіонів и спеціалізуються на виробництві локальних продуктів, як, наприклад, торгова марка «Смак українських Карпат».

Руслан Білик відмічає, що важливим фактором розвитку органічної галузі є технічна підтримка, що надає Fibl в рамках своїх проектів, зокрема на сьогодні розроблені технологічні карти для органічних зернових культур чи органічного молочного господарства. Яскравим прикладом плідної роботи в рамках проекту стало заснування та вдале функціонування першого сертифікаційного органу в Україні ТОВ «Органік стандарт», який проводить сертифікацію органічних виробників як в Україні, так і далеко за її межами.

Траверсе Галина Михайлівна, доктор медичних наук, педіатр, директор ПМЕГО Мама-86-Полтава, звернула увагу журналістів на зростаючу кількість екологічно залежних хвороб серед дитячого населення, зокрема хвороби підшлункової та щитовидної залоз, онкологічні захворювання. Це є наслідком впливу еко-токсикантів, які діти споживають разом з харчовими продуктами. Відмічається, наприклад, що сьогодні на цукровий діабет починають хворіти діти віком від 2 до 4 років, що свідчить про «омолодження» хвороби. Здоров’я дитину напряму пов’язано з харчуванням: відомо, що органічні продукти мають більшу біологічну поживну цінність, ніж звичайні, та не мають у своєму складі хімічних домішок.

Наприкінці прес-конференції виступив Сафонов Микола Сергійович, директор ТОВ «Фірма ДІАМАНТ ЛТД», що є компанією переробником органічної продукції в Полтавській області. В 2013 році ТОВ «Фірма ДІАМАНТ ЛТД»ТОВ «Фірма ДІАМАНТ ЛТД» одержала сертифікат виробника органічної продукціїсертифікат виробника органічної продукції і наразі є єдиним виробником органічних пластівців в Україні. Компанія випускає під ТМ «Козуб Продукт органік»  вівсяні вівсянігречанігречаніпшоніпшоні органічні суміші пластівцівсуміші пластівців, органічні крупи, найрізноманітніші органічні пластівцізроблені по різних технологіяхорганічне борошно вівсянегречанегречанецельнозернове пшеничне, а також органічне вівсяне толокно. році ТОВ «Фірма ДІАМАНТ ЛТД»ТОВ «Фірма ДІАМАНТ ЛТД» щорічно представляє нашу країну на найбільшій і популярній виставці органічної продукції в світі - BIOFACHвиставці органічної продукції в світі - BIOFACH. Сьогодні компанія експортує свої органічні платівці в Румунію, Нідерланди і ОАЕ. Компанія реалізує органічні пластівці через мережу дистриб’юторів, яких наразі 20, а також через власний інтернет магазин. Микола Сафонов зауважив, що різниця в ціні між звичайними пластівцями і органічними ТМ «Козуб Продукт органік» складає 30-50%, при цьому виробник не виділяє органічні пластівці в окрему товарну групу і розміщає її на полицях зі звичайними пластівцями. На думку Миколи Сафонова, ефективність продаж залежить не від розкладки товару, а від обізнаності продавця і бажання споживача купити саме органічне. Наприкінці прес-конференції Микола Сафонов запропонував скуштувати дома органічну продукцію ТМ «Козуб Продукт органік» і пригостив кожного учасника «органічним пакетом» з пластівцями і пшоном.

Після прес-конференції журналісти мали змогу відвідати Центр органічного землеробства «ПОЛТАВА-ОРГАНІК» і поспілкуватися зі спікерами під час кави.

Наступним пунктом прес-туру стало відвідання ПП «Агроекологія» (с. Михайлики, Шишацький р-н). Учасників прес-туру зустрів на полях власного господарства Семен Свиридонович Антонець, засновник ПП «Агроекологія» Герой Соціалістичної Праці, Герой України.

ПП «Агроекологія» веде своє господарювання на площі 8 тис. га. Ценайбільше в Україні підприємство, яке працює виключно за технологіями органічного землеробства. Понад 30 років тому тут повністю відмовилися від застосування гербіцидів, пестицидів, мінеральних добрив, що дозволяє отримувати високоякісну екологічно чисту продукцію. ПП «Агроекологія» має відповідний сертифікат як виробник органічної продукції рослинництва, відповідно до стандарту, рівнозначному Постановам Ради (ЄС).834/2007 та 889/2008.

Нинішній директор ПП «Агро-екологія» Гліб Лук’яненко (онук і послідовник ідей Семена Антонця) провів екскурсію на переробний цех, де виробляють органічні крупи та борошно кількох видів.  Для того, щоб переробка була якісною, закуплено різноманітне обладнання - два млини, обладнання для переробки зерна на крупу, для виробництва рослинного масла, для упаковки готової продукції. Замовити весь асортимент можна прямо на підприємстві або через сайт ПП Агроекологія, продукція підприємства також представлена в київських магазинах, що спеціалізуються на продажу сертифікованих органічних продуктів

Підприємство має розвинуте рослинництво і високопродуктивне молочне стадо. На полях «Агроекології» отримують високі урожаї озимої пшениці, гречки, вівса, ячменю, соняшнику, кукурудзи, із зерна яких виробляють крупи та борошно. Тваринництво повністю забезпечене екологічно чистими кормами власного виробництва. Підприємство сертифіковане як виробник молока для дитячого харчування - його закуповують зокрема для виробництва дитячого харчування ТМ «Агуша», а також атестоване як племінний завод з розведення української червоно-рябої молочної породи ВРХ. Загалом у господарстві утримують близько шести тисяч голів великої рогатої худоби, з яких 1 800 — дійні корови. До речі, учасники прес-туру мали змогу відвідати молочну ферму, одну з п’яти, де власно очі побачили  молочну худобу червоно-рябої української породи і м'ясну червону абердин-ангуську худобу

Під час прес-конференції, що проходила на базі Міжнародного центру органічного землеробства ПП Агроекологія, Гліб Лук’яненко ознайомив журналістів з основними етапами розвитку підприємства, його виробничими потужностями і  експортним потенціалом. В першу чергу, на екпорт іде зерно, яке охоче купують за кордоном, зокрема в Швейцарії. Окремо слід відзначити соціальну відповідальність ПП Агроекологія: підприємство фінансово підтримую місцеву школу та сільську громаду.

Наприкінці учасники прес-туру мали змогу скуштувати органічний обід, особливою стравою якого стали органічні стейки, що приготував досвідчений повар мережі магазинів Good Wine. До речі органічну яловичину закуповує великими партіями Good Wine, представниця якої розповіла про плідну співпрацю з ПП Агроекологія та смакові та корисні особливості органічного м’яса.

Наступна зустріч учасників прес-туру з органічним виробником відбулася в м. Миргород, де знаходиться офіс ТОВ «Кварк». Василь Михайлович Лобань, колишній льотчик, голова миргородського «Ротарі-клубу», громадський діяч, підприємець, почав займатися органічним сільським господарством не дуже давно. Починаючи з 2008 р. ТОВ «Кварк» є дійсним членом Федерації органічного руху України і має відповідні сертифікати з виробництва та переробки органічної с/г продукції.

Господарство ТОВ „Кварк” розташоване на території с. Худоліївка Семенівського  району Полтавської області.               Спеціалізація підприємствавиробництво органічних зернових і технічних культур  та переробка їх на крупи (пшенична, кукурудзяна, ячна, перлова, гречана, вівсяна, пшоно) на власних потужностях. Наразі підприємство має 600 га органічних полей, на яких вирощують поряд з традиційними органічними культурами (пшениця, овес, жито, ячмінь, гречка, просо, кукурудза, сорго, соняшник, соя) і такі культури, що не цікавлять крупних органічних виробників - льон, соя, коріандр, нут. Продукцію ТОВ «Кварк» охоче купують як на внутрішньому ринку такі торгові марки як Екород, Жменька, Козуб, так і закордонні партнери. До речі, Василь Михайлович подав заявку на участь у Регіональній Програмі щодо компенсації витрат на сертифікацію – тож сподіваємося, що всі отримають свій результат: посадовці зможуть запустити на практиці Програму, а виробникиотримати довгоочікувану підтримку.

ТОВ «Кварк» постійно приймає посильну участь у житті територіальної громади с. Худоліївка (фінансова та продуктова підтримка соціальних об’єктів села) та надає можливість придбання екологічно чистої с/г продукції за пільговою ціною жителям села. Також ТОВ «Кварк» являється базою для проходження виробничої та наукової практики студентами та аспірантами ВУЗів, технікумів, коледжів с/г напрямку.

Тож наприкінці прес-туру учасники вже мали чітке уявлення, що таке органічний продукт і які його перспективи в Україні та закордоном. Попит на екологічно чисті продукти, який з роками зростає, незважаючи навіть на кризу, мотивує все більше с/г виробників переводити свої потужності якщо не повністю, то хоча б частково на засади органічного сільського господарства. Досвід полтавських експертів та органічних виробників показав, що органічне сільське господарство не просто дань моді, а дійсний рушій сталого виробництва і запорука здоров’я нації. При вдалому поєднанні державної підтримки органічного сектора і «органічного натхнення» сільськогосподарських виробників Україна має всі шанси стати передовим виробником органічних продуктів в Європі і створити додаткові конкурентні переваги для вітчизняного аграрного сектора.

                                                                                                                    

Перевалка зернових вантажів в морських портах України в січні-вересні 2016 року виросла у порівнянні з аналогічним періодом минулого року на 5,1% - до 26,794 млн т, в той час як перевалка руди, навпаки, скоротилася на 18,9% - до 26,047 млн т. Про це свідчать уточнені дані ДП «Адміністрація морських портів України».

У звітний період зростання перевалки зернових, перевезення контейнерів, експорту рослинної олії та імпорту нафти в морських портах України дали змогу уповільнити падіння переробки вантажів, що спостерігалося в першому півріччі 2016 року, коли воно досягло 12%.

Зокрема, переробка рослинної  олії збільшилася на 18,5% - до 3,212 млн т, перевалка нафти зросла на 91,2% - до 0,34 млн т. Контейнерообіг збільшився на 24,7% - до 6,029 млн т.

Загалом вантажообіг морських портів України, за уточненими даними АМПУ, в січні-вересні 2016 року скоротився в порівнянні з аналогічним періодом минулого року на 9,5% - до 96,717 млн ​​т. У 2015 році морські порти скоротили вантажообіг в порівнянні з 2014 роком на 0,1% - до 144,646 млн т.

 

Коментарі

Изображение
Бернард Юкер: "Ви не можете планувати кар'єру"
14.07.2017
Після 37 років роботи в компанії АББ, Бернард Юкер планує піти у відставку. Він був... Подробнее...
Изображение
Промова Віце-президента Європейської Комісії Валдіса Домбровскіса на Конференції з питань реформ в Україні
10.07.2017
Перш за все, хотів би висловити подяку британському та українському урядам за... Подробнее...
Изображение
Седрик Германн: "В Україні низький рівень агрострахування"
15.03.2017
Агрострахування наразі залишається мало запитаним серед українських... Подробнее...

Новини у фотографіях 

http://www.bizreliz.com/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/539601_MG_2234.JPG

Повнолітня "Людина року"

Цієї весни на всіх, причетних до створення загальнонаціональної програми «ЛЮДИНА РОКУ», на її незмінних друзів і прихильників чекає подвійне свято. По-перше, це урочисте дійство вшанування переможців і володарів титулу «ЛЮДИНА РОКУ-2011», See details

http://www.bizreliz.com/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/134157bilyk_.jpeg

Перша музична премія "Yuna"

 8 лютого 2012 року в НПМ «Україна», відбулась перша щорічна музична премія YUNA – національна церемонія нагородження найкращих в музичній сфері. Перша церемонія нагородження премії «Yuna» відзначила найкращих діячів музичного мистецтва See details

http://www.bizreliz.com/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/508028marafon_058.JPG

Найдовший телемарафон

З 5:30 29 березня  до 19:30 2 квітня 2012 року в он-лайн трансляції на сайті та в ефірі Першого Національного й ТРК «Ера»  тривав телемарафон «Пісня об’єднує нас!», який зробив See details

http://www.bizreliz.com/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/784436bovych_.jpg

Язичницькі символи Бовича

Понад 80 робіт, вирізьблених з дерева та присвячених прадавній язичницькій  та християнській духовності українців, покажуть у Києві з 5 по 17 квітня. Виставка «Дідизна», на якій будуть представлені твори одного з See details

http://www.bizreliz.com/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/565483fashion_04.JPG

Український EuroFashion

19 березня показом колекцій України та Іспанії відкрився проект EuroFashion ювілейного UFW. З цього показу стартував унікальний проект «модної» Європи, присвячений проведенню в Україні Євро-2012. Окрім численних гостей, показ відвідали See details

http://www.bizreliz.com/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/795012Devid_Spryit_Stefan_Kaltemberger.jpg

Презентация ультрабуков в Киеве

Одна из самых ожидаемых новинок первого квартала 2012 года, ультрабук Dell XPS 13 был презентован в культурно-развлекательном центре ATMASFERA 360. В атмосфере технологий третьего тысячелетия звезду ультрабука Dell XPS 13 в See details

http://www.bizreliz.com/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/134095hluschenko_.jpg

Графика Николая Глущенко

С 6 по 18 апреля 2012 года в залах Киевского национального музея русского искусства пройдет выставка коллекции графики 1930 – 1970-х гг. выдающегося  украинского художника, непревзойденного колориста – Николая Глущенко. See details

http://www.bizreliz.com/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/841692mak_donaldz_.JPG

Стояти за касою не просто...

11 листопада 2012 року відомі українські спортсмени, музиканти та громадські діячі відвідали МакДональдз на Хрещатику в Києві, де взяли участь у цьогорічній благодійній акції «День Щастя». Кожен небайдужий може також See details

http://www.bizreliz.com/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/377310RadissonBluHotelKyivPodil_.JPG

На древнем Подоле - новый Radisson

The Rezidor Hotel Group, одна из наиболее динамично развивающихся компаний в мировой гостиничной индустрии, входящая в составTheCarlsonRezidorHotelGroup, открыла второй отельв Киеве– Radisson Blu Hotel Kiev, Podil. Новая гостиница на 164 See details

http://www.bizreliz.com/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/699123lg_tv_.jpg

Перший у світі 84-дюймовий телевізор

Компанія LG Electronics спільно з мережею магазинів побутової техніки COMFY представила перший у світі 84-дюймовий CINEMA 3D Ultra HD телевізор на українському ринку. CINEMA 3D Ultra HD телевізор LG був уперше See details

http://www.bizreliz.com/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/550710576_predTalant.JPG

Мастера предпринимательства

Компания «Эмвей Украина» вместе с Украинским союзом промышленников и предпринимателей открыла «Мастерскую предпринимательства». 16 ноября 2012 года прошла конференция «Мастерская предпринимательства». В рамках конференции состоялось три события: награждение победительниц первого национального See details

http://www.bizreliz.com/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/113953pampers_.jpg

Тато-мама

30 января 2013 г. в научно-развлекательном центре «Атмасфера» в Киеве прошел первый всеукраинский Trendy Mama Forum, посвященный самым актуальным трендам и инновациям в уходе за малышами. Послушать экспертов и известных See details

Партнери

 

Заголовки передовиць

Контакти

 

 

 Інформаційна агенція "Бізреліз" (Bizreliz)

 КИЇВ - ПОЛТАВА

 e-mail: biz@bizreliz.com

e-mail: bizreliz@ukr.net

 e-mail: bizreliz@gmail.com

Copyright © 2010. Бізреліз    Усі права захищені